avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate george311

Activitate george311

Buna ziua lucrez la o firma de paza care nu vor sa-mi plateasca cele 3 zile libere avute la decesul tatalui meu in luna ianuarie ---e posibil asa ceva - candva stiu ca erau obligati prin lege
Răspuns la discuția Zile libere deces in familie
Buna ziua lucrez la o firma de paza ( la patron) firma refuza sa -mi plateasca cele 3 zile libere de care am beneficiat la decesul tatalui meu ------e normal asa ceva
Buna ziua firma de paza la care lucrez pana la aceasta ora nu nu ne-a adus la cunostinta nici verbal nici prin act aditional despremarirea salariului minim pe economie de la 1400 la 1600 de ron incepand cu 1 ianuarie 2018 ce risca aceasta firma si ce am putea face noi angajati pentru ca si la marirea de anul trecut 2017 cand sau marit salariile din luna februarie la noi sa pus in aplicare incepand cu luna martie
Daca patronul firmei ma inregistrat la ITM cu alt contract de munca decat cel semnat de mine adica 8 ore zi 40 de ore saptamanal inseamna ca a incalcat legea. Eu asta inteleg atata timp cat la ANAF eu figurez cu venituri realizate de mine mult mai mici decat cele reale
Contractul de munca semnat de mine si firma de paza este de 8 ore zi 40 de ore saptamanal
Sa fiu mai explicit banca mi-a cerut veniturile lunare nete incasate de mine pe anul trecut si am descoperit la anaf ca erau declarate de catre firma mai mici cu 300 400 ron mai mici decat am incasat eu in mana mai eczact daca in luna decembrie a anului 2016 am incasatin mana 930 de ron firma mi-a declarat la anaf ca am luat in mana 520 de ron ----asta datorita faptului ca firma sa plateasca mai putin la impozite --sper ca acum m-ati inteles caci cu primul raspuns nu m-ati lamurit deloc

Da corect asa este dar ce este mai rau ca anaful nu se sesizeaza din oficiu la asa declarati de venituri care sunt sub minimul pe economie


Revin firma ma plateste cu minim pe economie si declara la anaf mai puti n pentru a plati taxe mai mici fara voia mea deoarece la noi nu exzista stat de plata sau fluturas--prima data nu am citit cu atentie raspunsul dv

buna seara im urma unui inprumut de la banca contractat de sotia mea eu fiind girantul; am constatat in urma eliberari adeverintei de venituri pe anul trecut pe care firma de paza mi-a eliberato pentru dosarul de la banca, venituri care sunt raportate pe anul trecut si la anaf am constatat ca nu corespund cu realitatea veniturilor obtinute de mine adica cu 300 -400 de ron mai mici pe fiecare luna decat cele incasate de mine de remarcat ca la aceasta firma bani se aduc in plic fara semnatura mea pe un stat de plata sau fluturas de salariu asta se intampla de 10 luni la aceasta firma
Sunt agent de paza la o firma de Securitate care incepand cu 1 februarie 2017 nu a pus in aplicare ordonanta guvernului de marire a salariului minim la 1450 ron .... Ce risca aceasta firma si ce am putea face noi angajati acestei firme care nu ne-am luat salariul pe luna februarie cu marirea aferenta