avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate windowsclock

Activitate windowsclock

am inteles ca ar putea kaufland sa dea in judecata pe langa procesul penal.

cat este amenda pentru furt?
daca ii dau in judecata platesc doar amenda sau poate si kaufland sa ma dea in judecata?
buna ziua, azi 12 aprilie, in jurul orei 12:30 dupa amiaza ma aflam in Kaufland Constanta, am mancat in magazin un rulou cu mere in valoare de 1.79 RON si, din greseala, am uitat ambalajul pe un raft in timp ce cautam alte produse.
dupa ce am platit la casa tot, in afara de ruloul de mere de care uitasem din moment ce nici ambalajul nu il mai aveam in posesie, am fost acostat de un agent de paza, mi-a cerut bonul, i l-am dat si mi-a spus sa merg cu el.

am refuzat si a inceput sa tipe la mine, sa ma impinga, a tras de mine 1-2 minute in vazul tuturor,in timp ce tipam "CHEMATI POLITIA", pana a reusit sa ma bage prin intrarea angajatilor. am fost tarat intr-o camera din spate in timp ce tipam "CHEMATI POLITIA". acolo am fost intrebat ce am furat, nici nu mai stiam de rulou, am spus ca nu stiu si am fost lovit in fata si impins in perete violent. nu am nici o urma pe fata, dar ma doare capul si am un tiuit in urechi.

am fost injurat si amenintat, i-am spus ca ce a facut este ilegal, mi-a spus ca nu am cum sa dovedesc ca am fost lovit. intre timp a venit un coleg care a gasit ambalajul si mi l-au aratat. am spus ca da, am mancat ruloul ca era cald si imi era foame. mi-au spus ca trebuie doar sa platesc si ca pot sa plec.

inteleg ca probabil constituie furt ce am facut eu, dar au voie sa ma sechestreze pentru un rulou de 1.79 RON ?

mi s-a spus ca poate kaufland sa ma dea in judecata pentru furt.

daca decid sa ii dau judecata pe kaufland, firma de securitate si pe gardian o sa trebuiasca sa platesc amenda pentru furt?

Sunt extrem de sarac, din pacate, si nu imi permit amenda. oare e bine ca am scapat fara?


Multumesc.