avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate AldonaMihaila

Activitate AldonaMihaila

Daca ai angajati detasati in strainatate, care beneficiaza de diurna, in cazul in care solicita 2 zile de concediu neplatit pentru rezolvarea unor probleme personale, esti obligat sa ii platesti diurna pentru cele 2 zile de concediu neplatit ?
Mai putem efectua cercetare disciplinara daca el a parasit deja locul de munca in data de 26.02.2018 ?
Buna ziua,

Avem mai multi angajati la o firma romaneasca si au detasare in Spania. Unul dintre angajati ne-a anuntat in data de 26.02.2018 ca paraseste locul de munca fara respectarea preavizului prevazut in contractul de munca de 20 de zile. Detasarea era pana in data de 28.02.2018.Vrem sa ii desfacem contractul de munca disciplinar. Ce trebuie sa facem din punct de vedere legal?

Multumesc
Răspuns la discuția REFUZ RACORDARE ENEL ENERGIE
Cererea de racordare mi-a fost inregistrata si ulterior respinsa. Acum am depus o sesizare in care a trebuit sa explic situatia cablurilor si a stalpilor.Ei refuza sa imi racordeze cladirea pe motivul cablurilor.

multumesc
Buna seara,

Ma confrunt si eu cu o problema creata de compania Enel. Am achizitionat un teren pe care exista si o constructie (fosta pensiune, ulterior atelier de mobila). Cladirea a avut in trecut curent electric de la firma vecina, deoarece nu exista un transformator proprietate enel in zona, cel mai aproape este undeva la 600 m, costurile cu racordarea ajungand undeva la 9000 euro. Pe terenul meu, trec 2 linii de medie tensiune, proprietate enel care in trecut au fost rupte de furtuna si reparate de catre ei tipic romanesc, cablurile sunt innadite cu niste suruburi speciale , iar inaltimea lor nu mai este cea corespunzatoare, fiind undeva la 4 m inaltime fata de sol.
Am fost la Enel sa depun o cerere pentru racordarea cladirii la curent electric,de la transformatorul de care ziceam mai devreme, pe costul meu bineinteles, iar aceasta mi-a fost refuzata pe motivul ca trebuiesc ridicate cablurile proprietate enel de catre mine, pe banii mei.
Acesta este raspunsul pe care l-am primit de la o doamna proiectant angajata Enel. Dupa ce am mai discutat si cu alti angajati, colegi de-ai doamnei, mi s-a recomandat sa depun o sesizare in care sa explic situatia cablurilor si sa astept un raspuns.Aceeasi colegi ai doamnei mi-au spus ca daca situatia cablurilor de medie tensiune este asa cum spun eu, la inaltime de 4 m fata de sol, compania Enel este obligata sa le ridice si sa indrepte stalpii deoarece sunt proprietatea companiei, nu a mea.
Tin sa precizez ca distanta dintre stalpii de medie tensiune cu cabluri si cladirea pe care doresc sa o racordez la curent electric este de 15 m.
Acum eu vin cu intrebarea urmatoare, mi se poate refuza cererea de racordare a cladirii pe motivul calburilor de medie tensiune proprietate Enel care nu mai au pozitia si inaltimea fata de sol prevazuta de lege ? Pot fi eu obligata sa platesc pentru repararea cablurilor si stalpilor proprietate enel?

Va multumesc