avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate virgilbrd77

Activitate virgilbrd77

Buna ziua,
Respectiva societate nu are documente semnate de societatea noastra. Nu a venit in santier la solicitarea noastra, era in santier deja cand au ajuns lucrarile in faza in care trebuia sa continuam noi, deci a fost solicitat de altcineva care, probabil nu a platit. A fost instiintat pe toate caile ca factura este eronata, dar nu vor sa colaboreze. Pur si simplu. Si eu cred ca nu au cum sa convinga pe cineva despre o asemenea aberatie, insa mi se pare destul de ciudat ca din 13 firme prezente in santier, eu trebuie sa ii platesc ceva ce nu am solicitat. Am facut raspunsul cu probele necesare la dosar. Sper sa se rezolve rapid. Multumesc!
Buna ziua,
Am primit o factura de la o societate juridica pentru prestari servicii neconcordante cu realitatea, factura fiscala a fost transmisa pe email o luna si jumatate mai tarziu decat inregistrarea ei contabila, Prestarea de serviciu ce imi este solicitata la plata nu a fost initiata sau ceruta de noi, dar imi este imputata la plata. Factura primita pe email nu are semnatura si stampila sau mentiunea legala ca poate circula fara stampila si semnatura. Am solicitat persoanei in cauza sa refaca factura doar cu serviciile prestate, in schimb am primit un telefon de la o persoana care urla si ma injura la telefon. La locatia unde si-a prestat serviciile aceasta societate, au fost mai multe lucrari concomitente ale altor firme ce au avut nevoie de serviciile. Doar ca mi le imputa mie. M-a urmarit cu firme de recuperare, acum m-a dat in judecata.
Nu inteleg cum este posibil ca cineva sa solicite cuiva plata unor servicii fictive, prezinta facturi nesemnate, nestampilate, in neconcordanta cu regimul fiscal. Toata povestea este fara sens, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Chiar nuinteleg.
Buna ziua!
Va rog un exemplu de calcul al impozitului CASS datorat in urma unor dividende cu valoare de 50000 lei. Asociatul are impozitul achitat pe cele 12 salarii minime brute. De aici cum facem? Nu imi este clar cum se retine si ce valoare de plata a impozitului reiese. Multumesc!
Buna ziua!
Contractul de vanzare cumparare spatiu birou cu rest de plata, partial prin compensare cu marfa, avans in lei, intre persoane juridice presupune si contractul la notariat si contractul de vanzare marfuri intre firme?
Care este cea mai buna procedura de a cumpara un spatiu partial prin compensare cu marfuri?
Multumesc!
Buna ziua,

Poate ca nu m-am exprimat clar: pe masina a fost pus sechestru si sigiliu apoi a fost predata debitorului ca asa era contractul, cu garantie respectiva masina. Contractul cu garantie a fost dus la indeplinire. Nu m-a instiintat nimeni, nici chiar debitorul, nici executorul ca sa vin. Am fost la executor si nu a putut face dovada ca m-a instiintat. sub vreo forma, doar ca el a anuntat, pe cine ...dumnealui stie, pt. ca toate documentele au fost lasate doar in posta....zice dumnealui. Eu nu am de unde sa stiu ce face executorul sau debitorul daca nu ma anunta nimeni.
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti ce insemna acest raspuns din partea executorului:
"in prezentul dosar executional executarea silita a incetat ca
urmare a imposibilitatii de valorificare a bunului sechestrat.Deasemeni
prin adresa din 31.10 2016 ati fost invitat la sediul biroului pentru
ridicarea actelor aferente autoturismului".

Am primit acte de la ANAF prin care mi se cer taxe, impozite si penalizari, desi eu masina am predat-o cu acte la dosar executorului in 2015. Nu am mai fost contactat de nimeni pentru absolut ninic din acel moment, habar nu am unde este autoturismul.
Cum descalcesc situatia asta? Multumesc!
Buna ziua!
Multumesc pt. raspuns,am fost si... s-a produs "o greseala" prin care "sistemul nu a calculat corect", drept urmare a ramas sa primesc bani inapoi...
Noroc ca mi s-a parut mie ciudat ca nu se micsoreaza debitul principal.
Debitul principal intr-un dosar de executare nu trebuie sistematic stins din banii incasati de la debitor prin colectarea sumelor lunare?
Va multumesc!
Multumesc! Sa inteleg ca nu este un termen legal stabilit pt notificare?

Aurel Fleancu a scris:

Il poate anunta ca sa scape de o eventuala validare de poprire in instanta.