Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 10% din plafonul de 12 salarii sau din 10% din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

10% din plafonul de 12 salarii sau din 10% din valoarea dividendelor?

Buna ziua!
Va rog un exemplu de calcul al impozitului CASS datorat in urma unor dividende cu valoare de 50000 lei. Asociatul are impozitul achitat pe cele 12 salarii minime brute. De aici cum facem? Nu imi este clar cum se retine si ce valoare de plata a impozitului reiese. Multumesc!
george-neagu, moderator
Daca venitul sub forma de dividende incasat in 2021 este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie din acest an, trebuie sa depuna declaratia unica si sa plateasca contributia la sanatate calculata prin aplicarea prcentului de 10% la valoarea plafonului, nu la valoarea dividendelor incasate.