avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate davidedaviid

Activitate davidedaviid

Intentionez sa incep o afacere strict online, prin intermediul platformelor prezente ( Shopify, Etsy, Printful ) pentru a-mi desfasura activitatea am nevoie de o firma sau este de ajuns declaratia la ANAF dupa eventualul profit realizat? Trebuie declarat profitul si altundeva?

Ideea principala ar fii ca activitatea s-ar desfasura doar in SUA, adresa de web, cu bunurile respective si clientii ar fii exclusiv SUA, prin urmare profitul generat va fii taxat, in fiecare parte unde vor fii comercializate bunurile, respectand normele de comert a fiecarui stat, chiar de 2 ori in cateva cazuri, ce mai ramane mai trebuie taxat si acasa la noi in Romania?

Care sunt avantajele si dezavantajele daca am, sau nu, firma pentru businessul respectiv?

Multumesc anticipat.
Am o problema in familie si neaparat ar trebuii sa ajung in strainatate, mai specific in Franta, dar nu inteleg si nici nu am gasit informatii in legatura cu starea asta de urgenta si cum sunt reglementate deplasarile in strainatate. Care dintre cele 2 variante ar trebuii sa aleg?

1.) Ma deplasez eu, din Romania Pana in Franta si inapoi, banuiesc ca voi fii in carantina 2 saptamani ce a ce nu as dorii din cauza locului de munca.

2.) Vin rudele dupa mine, de intrat nu intra in Tara, sotul meu ma duce Pana la granita unde putem incarca bagajele mele, asta fiind pe partea de ungaria deja, em ma Duc cu rudele inapoi iar sotul vine inapoi, pe El il Baga in carantina chiar daca a iesit din Tara pentru 5-10 minute?

Exista si alternative, ca sa nu ajunga nici sotul nici eu in carantina si sa pot sa ma deplasez in afara tarii in timpul asta cu stare de urgenta?


Multumesc mult.
Buna
Eu impreuna cu sotia trebuie sa plecam in afara tarii, dar vom ramane in uniunea europeana.
Plecam Pana in Germania din motive personale pentru cateva zile.

La trecerea de vama, copii sub 1 an au nevoie de pasaport personal?
Pot sa fie in pasaportul meu, a unei parinti?
Daca parinti nu au pasaport, ( niciodata nu plecam din Romania ) si au folosit doar buletinul la trecerea de vama, ajunge sa prezint certificatul de nastere a copilului?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția Luare in spatiu din afara tarii?
Multumesc mult.
Buna

Intrebare mea este daca cineva din afara tarii poate Lua in spatiu o persoana in Tara?
Am incercat sa gasesc pe alte forumuri raspunsul dar nu am reusit.

Ca persoana in Tara sa fie luat in spatiu este necesar ca sa fie prezent si proprietarul locuintei, sau ajunge o declaratie scrisa ?
Persoana care detine locuinta, daca nu trebuie sa se intoarca in tara, poate face declaratia la un notariat in Tara care este si apoi documentul tradus in Romania?

Daca persoana care e in alta tara isi trimite datele personale acasa ca cei de aici sa faca documentul la un notariat in Tara este posibil?

Care este procedura corecta?

Persoana inafara tarii nu se poate deplasa , iar cealalta persoana trebuie sa fie luat in spatiu.


Multumesc mult.
Buna

Acuma cateva luni am depus un articol de divertisment ( consola de ultima generatie ) la o casa de amanet pe contract de amanet.

Din intamplare am vrut sa verific profilul meu care este legat la dispozitiv si am vazut ca este ONLINE!
Desi eu stau fara grij ca este in maini bune " pe raft " in magazia casei de amanet.

Prin intermediul unui applicatie de companie pentru consola am vazut ca o persoana se foloseste de profilul meu, fara sa fii dat eu vreun acord. Are acces la informatii sensibile precum domiciliul, informatii CI dar chiar si la informatii de card credit/debit fara sa fi fost eu instiintat.

Practic le platesc comisionul sa se foloseasca ei de bunul meu, iar daca asta nu ar fii fost de ajuns, persoana a modificat si continutul dizpozitivului fata de data predarii, Practic a violat o proprietate privata, desi doar in intermediul online/virtual.

Se poate categoriza asta ca infractiune?

Ei folosiind profilul meu, adica se da drept mine pe cand nici nu ar trebuii sa se atinga de articol, poate sa ma bage in alte probleme cu furnizorul dizpozitivului, adica BAN pe cont care ar atrage si daune financiare, din cauza abuzului de profil.

Ce pot sa fac in privinta asta?

Daca ii arat ca pot dovedii ca sa folosit de articol mi-e frica ca o sa distruga dizpozitivul si la fata faptei o sa spuna " Da nene asa ne-ai predat-o "
si nu o sa mai am nimica cu se ma acopar, ei distrugand si dovada.

Se pedepseste in romania abuzul in mediul online daca este dovedit?

Am dreptul la dezbagubire, daca este dovedit, ca sa modificat continutul spatiului de stocare a dispozitivului?



Multumesc mult.

Cu Stima,
C. D.
Am primit o informare ca in urma de 4 luni a avut parte o interventie medicala, si trebuie sa platesc suma respectiva prezenta pe aviz.
Am cerut documentele doveditoare afara crezund ca nu exista si e doar o neintelegere, dar documentatiile erau facute, cu semnatura altuia pe numele meu!
Cum contestez ?

Multumesc frumos