avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate catalina.r

Activitate catalina.r

Buna searaTatăl meu a decedat re 4 luni,are o datorie la telefonul mobil de câteva site de lei,o firma de recuperare ma suna si imi spune ca aceasta datorie de mosteneste si ca in calitate sf succesor trebuie sa achit.Se mosteneste o datorie izvorata din un contract de prestări servicii?
Buna ziua!am fost dati in judecata ca parti,eu,mama si fratele meu,noi fiind sucesori din partea tatălui,decedat inainte de introducerea acțiunii.S-a terminat, procesul si s-a stabilit ca noi 3 si încă o parata sa separăm prejudiciul in solidar.In cazul nostru nu scrie in hotărâre ca suntem succesori,cum se va plăti si cine va calcula dobanda legala ?
Buna ziua!Ce ma sfatuiti sa fac in situatia in care lucrez cu contract de munca de 1 an,angajatorul imi plateste contributia la sanatate,pe site-ul CASMB la verificare apar asigurata cu card neemis.Am intrebat la casa de sanatate si mi s-a spus sa astept,deoarece comanda de emitere este generata automat de sistem si ca nu mi se poate oferi nici macar o adeverinta care sa inlocuiasca acest card.Multumesc!