Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare hotarare civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare hotarare civila

Buna ziua!am fost dati in judecata ca parti,eu,mama si fratele meu,noi fiind sucesori din partea tatălui,decedat inainte de introducerea acțiunii.S-a terminat, procesul si s-a stabilit ca noi 3 si încă o parata sa separăm prejudiciul in solidar.In cazul nostru nu scrie in hotărâre ca suntem succesori,cum se va plăti si cine va calcula dobanda legala ?
COD CIVIL: "Art. 1443 - Solidaritatea dintre debitori
Obligaţia este solidară între debitori atunci când toţi sunt obligaţi la aceeaşi prestaţie, astfel încât fiecare poate să fie ţinut separat pentru întreaga obligaţie, iar executarea acesteia de către unul dintre codebitori îi liberează pe ceilalţi faţă de creditor."
Dobanda legala va fi calculata de catre creditor -cu mijlocirea executorului judecatoresc-conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 13/2011 privind dobanda legala remuneratorie si penalizatoare pentru obligatii banesti, precum si pentru reglementarea unor masuri financiar-fiscale in domeniul bancar - publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 607, din 30 august 2011.