avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate dancluj

Activitate dancluj

Răspuns la discuția Impunere auto taxe si impozite
Am incheiat cum incheie marea majoritate.masina se vinde cu contract de vinzare-cumparare de mina.Se preda talonul si C I in original.In cele din urma,dupa ani de zile,se trezeste unul ca mine care doreste sa inmatriculeze masina ia legatura cu proprietarul din acte,intocmeste un C-V tipizat un certificat de radiere si de inmatriculare.Acesta e un caz special si care se intimpla f.rar,sa o scoata de la taxe si impozite.Bun,oare nu se poate sa se impuna din nou si sa plateasca cei doi ani lipsa ?Sau sa platesc eu cumva ?Multumesc pt.ajutor.
Răspuns la discuția Impunere auto taxe si impozite
Vreau sa inmatriculez masina.Fara fiscal nu se poate.Evident ca nimeni inaintea mea nu-l va plati.
Deci,cu alte cuvinte,sau mai bine spus "babeste"NU.Ce rost au atitea fraze si interpretari pompoase.Conduc masini de 30 de ani si va spun ca pina in 2000 se mai stergeau(prescriptie)dar de atunci incoace NU.Astfel,am ajuns sa acumulez in jur de 9000 lei amenzi.Statul nu e prost si nu va pierde niciodata.Un exemplu graitor este legea dat de Ciolos prin care nu poti plati impozitele pe casa si masina pina nu platesti TOATE(la zi)amenzile.Confuziile apar evident ca doar folcloristi sint destui.
In 19.01.2015 s-a vindut un autoturism VW de catre proprietar(din jud.Prahova),masina a fost scoasa de la primarie(banuiesc ca pe baza contractului de vinzare-cumparare).In 2017 luna mai aceasta masina am cumparat-o eu din jud.Mehedinti.Doresc sa o inmatriculez dar,NU mai figureaza la primaria Colceagu,jud.Prahova.C.I si Cartea de Identitate sint inca pe vechiul proprietar.Deci sint doi ani in care acest autovehicul nu apare la taxe si impozite(s-a vindut de trei ori si nici un cumparator nu s-a impus,de fapt nu s-a inmatriculat(raminind inmatriculata pe persoana din Prahova).Unde sa platesc impozitul pe cei doi ani ?Va multumesc pentru rasopuns.