avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate MIOGH

Activitate MIOGH

Si eu am o problema asemanatoare, se fumeaza in curtea interioara comuna, care nu are tavan dar are 4 pereti. Iar cand deschid geamul tot fumul intra la mine in casa. Exista vreo solutie? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc
Buna ziua, tocmai am aflat ca mi-a venit o poprire la banca si am mers la administratia financiara sa vad despre ce este vorba. Mi-au spus ca mi-a ramas un rest de plata de la un impozit pe chirie din 2007-2008 , la care s-au tot adaugat penalitati. Ideea este ca eu imi amintesc ca am platit tot de datoram dar nu stiu daca mai am chitantele. I-am intrebat de ce nu m-au instiintat pana acum si de ce nu s-a prescris daca au trecut 10 ani. Mi-au spus ca mi-au trimis prin posta notificari dar eu nu am primit nimic. Iar referitor la prescriere mi-au spus ca nu se prescrie daca a fost indeplinita procedura de comunicare. Ma puteti ajuta cu un sfat in aceasta situatie? Multumesc
Buna ziua, imi puteti spune care sunt cele 6 luni pe baza carora se calculeaza indemnizatia de pre si post natal? Adica daca intru in pre natal pe data de 20 decembrie si pentru perioada 1-20 dec primesc salariul aferent din care se platesc si contributiile de asigurari, la calculul indemnizatiei intra si salariul din decrmbrie? Multumesc
Va rog ajutati-ma cu o lamurire. Pentru calculul indemnizatiei de maternitate si a celei de crestere copil se ia in calcul si venitul obtinut din chirie? Multumesc frumos
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, in cazul in care un angajator privat nu prevede in regulamentul interior nici un ajutor de nastere pentru salariatele care nasc , exista o alta reglementare in CCM national? Angajatorul e obligat sa plateasca un ajutor de nastere?
Le pot solicita si dupa chiar daca stau in CCC mai mult de 18 luni? Stiam ca se pot lua doar timp de 18 luni
Inteleg ca pentru luna nasterii copilului sa ia in calcul si indemnizatia de maternitate dar pentru lunile urmatoare (de concediu crestere copil) cum se calculeaza? Se ia in calcul media veniturilor pe ultimele 12 luni lucrate efectiv sau se ia in calcul si indemnizatia de maternitate (avand in vedere ca pentru aceasta nu se plateste impozit pe venit ci doar CAS) ?
Se ia in calcul inclusiv indemnizatia primita pe perioada concediului pre si post natal?
Puteti sa imi spuneti unde se specifica acest lucru in legislatie? Intreb deoarece in regulamentul de ordine interioara de la locul meu de munca scrie ca : contractul de munca se suspenda inclusiv pe perioada concediului de sarcina si lauzie. Multumesc
Fac o precizare , intrebarea se refera la contractul de munca.