avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate tamanu17

Activitate tamanu17

Răspuns la discuția apel
Sa cheltuie nu-mi pare rau ca si eu am cheltuit,ea are la dosar o declaratie in fata unui notar ca renunta la partea ei in favoarea altei persoane ,cum in instanta suma s-a impartit la 3 nu la 4 ,si ce a dorit nu i-a iesit a facut apel,a dorit sa vorbeasca si a fost pusa sa plateasca o taxa de timbru ca poata vorbi,dar oricum intampinarea e facuta ,si acolo specificat ca nu e facut apelul de ea,nu stiu de ce a mai fost pusa sa plateasca taxa daca nu mai are sanse
Răspuns la discuția apel
deci daca ea nu are semnatura pe apel..apelul e nul??
Răspuns la discuția apel
nu are avocat,termenul a fost pe 22 decembrie anul trecut,ea nu a fost in tara ,daca la apel nu a fost lasata sa se apere si a fost pusa sa plateasca o taxa de timbru ca sa poata vorbi ,apelul s-a amanat ,si nici semnaturile nu coincid
Răspuns la discuția apel
e vorba de o renuntare la mostenire,si apoi a revenit cu apel,apelantul nu locueste in romania,in instanta nu a fost lasat sa vorbeasca ,deoarece nu are taxa de timbru platita,cum se poate cand stiu din surse sigure ca nu a fost in tara sa faca apelul la termen
Discuție apel
cine si cum poate face apel in numele altei persoane????
Răspuns la discuția succesiune
apelul a inceput,tocmai de accea am z ca nici nu a fost lasata sa vb ,pentru ca nu avea av,deci intrebarea e cine a facut apelul si l-a semnat dak ea nu a fost in tara si nu are reprezentat legal, apelul a fost amanat si a fost pusa sa plateasca o taxa de timbru in valoare de 400 si ceva nu stiu suma corecta

intampinarea e formata,am avocat

Pentru promovarea apelului sau recursului, avocatul are nevoie de o imputernicire speciala, in acest scop, numai in situatia in care nu a reprezentat sau asistat partea la judecata cauzei in fata instantei de fond .

iar potrivit art. 287 C.proc.civ., cum apelul trebuia semnat, lipsa semnaturii atragand nulitatea cererii.
Răspuns la discuția succesiune
pe timpul procesului,anul trecut
Răspuns la discuția succesiune
nu vreau sa bat pe nimeni ,eu doar am intrebat vreau sa fie respectata legea,nu cred ca avea drept la semnatura daca nu are o procura speciala,ceea ce nu are, am avocat el a z ce ti-am spus eu aici am vrut doar sa aflu mai multe pareri, multumesc frumos pentru raspusuri si sfaturi

sunt 6 ani de la deces ,2 ani de cand a inceput procesul,ea pe timpul procesului a renuntat la mostenire,si acum la sfarsit a revenit
Răspuns la discuția succesiune
dupa ce au trecut 2 ani de la inceputul procesului,care a ajuns la final ,cand sa-u stabilit cotele cei revin fiecaruia s-a trezit si ea ca vrea din mostenire ,cu 300 lei dupa ce noi am cheltuit o gramda de bani cu drumuri si av,nu mi se pare corect asa ceva
are ea dreptul acum la mostenire????

nu e av ei e al tatalui,ea nu avea nici un drept de semnatura dak sora mea nu a platit-o

stiu ca la dosar trebuie depusa o chitanta percum ca av respectiv e reprezentantul meu legal,acea chitanta nu exista deci....
Răspuns la discuția succesiune
din surse sigure stiu ca sora mea nu a fost in tara sa faca apel in termenul stabilit,apelul trebuie facut personal?,alta persoana care sa aiba acces si sa inainteze apelul nu era decat avocata tatalui meu,alfel nu cred ca accepta judecatoria apelul

deci poate reveni asupra hotarari de renuntare?
are ea drept la mostenire acum??