avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan192

Activitate Razvan192

Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Asta este și întrebarea mea!din câte știu,plicul trebuia înmânat personal unei persoane care locuiește la adresa,nu lăsat in cutia poștala!
Am o nelămurire cu privința unei amenzi de rovinieta!mentionez de la început ca mașina cu care circul am cumparat-o de la un var,și încă este pe numele lui,având doar contract de comodat.La adresa din talon,numai locuiește nimeni momentan,deoarece varul meu este plecat in străinătate.In data de 13.10.2017 mi-a fost lăsat un plic in cutia poștala,pe care abia in data de 24.11.2017 l-am găsit .intrebarea mea,trebuie sa plătesc toată amenda (250 lei) sau pot plăti 125lei?Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
Va mulțumesc mult pentru ajutor.concediul medical nu l am luat,crezând ca luni ,la control îl voi lua pe toată durata,dar nu este o problema,este vorba doar de o zi din luna trecută!Multumesc mult,o zi frumoasa!
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
Declarația o pot schimba doar spunându i doctorului,sau trebuiesc acte de la firma precum ca a fost accident de munca?va mulțumesc mult!
Buna ziua.
In urma cu 2 zile am suferit un accident la locul de munca,nu la sediul firmei,ci la unul din punctele de lucru ale acesteia.Eu fiind șofer ,împreuna cu un coleg care lucrează la punctul de lucru am fost loviți de un cadru metalic ,căzut din camion,in cap,amândoi alegându-ne cu capul spart.Am fost transportați la spital de un alt coleg,Iar acolo,am declarat ca,,nu am suferit accident rutier,de munca sau abuz".Acest lucru l am declarat Negândindu-ma ca eram in timpul serviciului și probabil și din cauza sperieturi,având o tăietura a scalpului de 5-6cm.Am fost Investigați medical,totul a ieșit bine,conducerea firmei nu a spus nimic,iar a 2-a zi am fost anunțat de către conducereafirmei ca,S au gândit mai bine și vor sa declare accidentul.Intrebarirle mele sunt:1 pot păți eu ca angajat ceva ,ca nu am declarat accidentul?2-luni trebuie sa ma duc la control și sa îmi iau concediul medical,se mai poate trece in medical ca a fost accident de munca,din moment ce eu am declarat ca nu a fost(cei de la firma au spus ca nu îl pot primi daca nu este trecut codul de accident de munca)
Va mulțumesc!