avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate marriio

Activitate marriio

in ce lege scrie cat avem pauza daca utilizam calculatorul 8 ore pe zi.
Buna ziua,
Daca am cercetat o persoana iar urma raspunsurilor date de catre salariat s-a constatat ca sunt nelamuriri in privinta raspunsurilor, am procedat la intocmirea altor intrebari pentru clarificarea situatiei.
Intrebare: Ar trebui sa avem alt referat facut, s-au pe acelasi referat merg acele intrebari ptr clarificare?
Buna ziua.
Daca un salariat a fost cercetat disciplinar si sanctionat intrucat nu si-a indeplinit una din sarcinile de serviciu ( nu a dus la indeplinire o decizie a salariatului), iar dupa o luna este iar cercetat disciplinar ptr alta neindeplinire de serviciu( nu a depus cererile de CM la casa de pensii) cum poate fi sanctionat ?
Unde scrie in lege daca un salariat este cercetat disciplinar de 2 ori dar ptr fapte diferite?
Multumesc.
Răspuns la discuția comisie de disciplina
multumesc.
Buna ziua,
Dupa cecetarea disciplinara comisia trebuie sa intocmeasca un proces verbal.
Unde scrie in cat timp trebuie facut acest PV?
Am gasit ca doar decizia trebuie data salariatului in 5 zile dupa primirea PV.
Multumesc.
Răspuns la discuția spor de periculozitate
multumesc
Răspuns la discuția comisie de disciplina
IN Regulamentul intern este scris la max 5 zile absente nemotivate se incheie CIM, nu avem CCM.
Buna ziua,
Ptr pers care desfasoara activitate cu substante toxice(vetased,xilazina,t61) se poate da spor de periculozitate?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
O persoana angajata la stat si-a facut cerere de CO restant din anul 2016 in luna mai cu toate ca era programat ptr CO restant in luna august 2017, programare facuta la inceputul anului 2017.
Cererea nu a fost semnata de catre director iar pers in cauza a fost anuntata ca este in absente nemotivate, si a fost trimis la comisia de disciplina. Asa cum am vazut in codul muncii se specifica la cap.3 art.146 ca poate beneficia de CO.
Intrebarea e daca ptr absente nemotivate nejustificate se poate incheia CIM?