Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... spor de periculozitate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

spor de periculozitate

Buna ziua,
Ptr pers care desfasoara activitate cu substante toxice(vetased,xilazina,t61) se poate da spor de periculozitate?
Sporurile care se acorda si beneficiarii de sporuri, pe categorii, se stabilesc prin contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma si se nominalizeaza in contractul individual de munca al fiecarui lucrator.
Pentru acordarea de sporuri pentru lucrul cu substante toxice, angajatorul trebuie sa detina un material privind evaluarea riscurilor profesionale (respectivele substante sa fie mentionate/ evaluate la locurile de munca/ punctele de lucru) si buletine de determinari de noxe la locurile de munca/ punctele de lucru (intocmite de catre firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul sanatatii) din care sa rezulte depasiri ale limitelor maxim admise pentru fiecare substanta identificata ca fiind toxica.
multumesc