avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina.Drg

Activitate Catalina.Drg

Buna,
Am si eu 2 intreabri, daca imi poate raspunde cineva: ce grad de rudenie este intre 2 persoane ale caror parinti sunt verisori (au acelasi strabunic) si de la ce grade de rudenie se pot casatori 2 persoane?
Multumesc!
Buna,
Am si eu 2 intreabri, daca imi poate raspunde cineva: ce grad de rudenie este intre 2 persoane ale caror parinti sunt verisori (au acelasi strabunic) si de la ce grade de rudenie se pot casatori 2 persoane?
Multumesc!
Răspuns la discuția Incadrare
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Incadrare
Da, asta am inteles, dar in fisa postului din codul COR, pentru aceste 2 posturi (le-am luat ca exemplu) nu este specificat doar atat: Nivelul de studii - 4 (studii superioare), eu de aici inteleg ca as putea fi incadrata pe postul respectiv indiferent de domeniul in care au fost studiile respective.
As vrea sa stiu daca se poate sau nu se poate, sau macar unde sa caut sa gasesc un raspuns.
Discuție Incadrare
Buna,
In codul COR este specificat ca pentru a fi incadrat pe un post de programator sau analist (cod COR 251202, cod COR 251201) este nevoie de Nivelul de studii - 4 (studii superioare), totusi la actualul loc de munca mi se spune ca nui pot pot incadra pe un astfel de post pentru ca am nevoie de studii de specialitate, pentru ca asa ar fi specificat in fisa postului pe posturile respective.
Exista vreo lege in care este specificat acest lucru, sau care sa spuna ca este sau nu este nevoie de studii in domeniu, pe domeniul IT, care sa ma ajute in acest sens, sau nu am inteles eu ce este specificat in COR.
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Am terminat in iulie 2017 ciclul de studii superioare la Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor, in cadrul Universitatii Politehnica din Bucuresti, adeverinta de licenta: Inginer in domeniul Inginerie si Management.

Lucrez la o firma cu cod CAEN 6202 (pe suport IT - SQL- baze de date) , momentan in cartea de munca figurez ca operator introducere si prelucrare date. Am discutat cu cei de la firma pentru schimbarea incadrarii, pe un post de programator junior pentru a fi scutita de impozitul de 16%, dar mi s-a spus ca nu se poate schimba incadrarea pentru ca nu am studii in domeniu, si ca "bate la ochi".

De exemplu colegii care au adeverintele/ diplomele de licenta emise de Facultatea de Automatica, sau de la Universitate pe domeniul IT, primesc deducerea respectiva.

Voiam sa va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns,
in ceea ce priveste posibilitatea de schimbare a incadrarii in CIM pe un post care sa imi permita deducerea impozitului.

Mentionez ca am un curs de Java finalizat la TelecomAcademy (dar nu este acrediat de Ministerul Educatiei), si in facultate am mai studiat materii din domeniul IT pe java, mysql/php, html.

Multumesc frumos!
O zi frumoasa!