avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate damatteo

Activitate damatteo

Ma scuzați că la inceput nu am ințeles bine situația prietenei mele , iar acum in prezența ei vă pot explica realitatea . Prietena mea are sentință de divorț in România , copilul fiind incredințat ambilor părinți ci domiciliul la rezidența Mamei . In acelaşi timp a obținut altă sentință românească , unde se specifică , că minorul poate călători pe ruta Italia - România şi retur insoțit de mama sa , fără semnătura tatălui . Menționez că este in posesie de o altă sentință italiană definitivă , unde se dispune eliberarea paşaportului minorului ( era expirat ) de către mama fără semnătura tatălui , intru-cât acesta se opune . In luna August 2017 a plecat in România pentru a revedea rudele si a face un nou paşaport copilului . La oficiul paşapoarte li se comunică că paşaportul nu poate fi făcut fără semnătura tatălui . Copilul este născut şi crescut in Italia , in 11 Septembrie trebuia să inceapă clasa intâi , inscris si pregătit pentru scoală , dar lucrul cel mai important este că era programat de 2 ani de zile pentru o operație importantă oculistică . Mama s-a reântors in Italia pentru a vedea dacă poate rezolva cu avocata italiană intocmirea paşaportului prin consulat .In această situație ce este urgent de făcut ?
Mulțumim .
Prin hotărâre judecătorească minorul vine incredințat mamei , iar amândoi ( mamă si copil ) au rezidență in Italia . Se duc in România iar la intoarcerea in Italia copilul vine reținut la frontieră intru-cât mama nu are semnătura tatălui ( nu a vrut sa-i dea semnătura ) . Menționez că si tatal locuieşte si are rezidența in Italia . Acum copilul este in România , lipsit de ambii părinți ( sunt amandoi in Italia ) stă cu bunica de pe mamă si plânge toată ziua că vrea sa se intoarcă la şcoală , in clasa intâi , in Italia . Unde este dreptul minorului ? Ce este urgent de făcut ?