avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate HoriaV33

Activitate HoriaV33

Buna ziua,

Daca vreau sa deschid un spatiu comercial, de tip supermarket, pentru ce autorizatii pot depunde documentatia, inainte de obtinerea acordului de functionare?
Ajung in stadiul de constructie si vreau in acest timp sa nu pierd timpul si sa incerc sa obtin toate autorizatiile care nu necesita acordul de functionare. Am o idee, am cautat informatii dar m-ar ajuta mai multe pareri expertize.
Mentionez ca voi comercializa produse proaspete, food si non food.

Multumesc mult!
Salutare,

O sa va spun eu exact cum sta treaba, acuma ca am trecut prin acest proces cap-coada.

1. Se calculeaza 30 de zile de la data la care ai primit plicul.
2. Dupa ce se termina cele 30 de zile, acestea reprezentand practic zilele in care poti face apel ( conform sentintei ), se calculeaza iar 15 zile pe care le ai la dispozitie pentru a depunde permisul.
3. Daca esti in situatia in care ai buletin de BV si PV-ul a fost intocmit in acelasi judet Brasov, atunci trebuie sa mergi IJP Brasov, nu in alta parte, pentru a il preda.
4. Ai nevoie inainte sa mergi la judecatorie ca grefierul sa iti puna pe sentinta, stampila de DEFINITIVA.
5. Eu am tras cat am putut de cele 45 de zile ( 30 + 15 ) si m-am apucat sa il predau cam pe ultima suta de metri astfel cand am ajuns in BV, era vacanta judecatoreasca si stampile se puneau numai intr-o joi, fiind prea tarziu pentru mine ca sa ma incadrez in cele 15 zile.
6. Daca esti in situatia de la punctul 5, te duci frumos la FAN curier ( sau posta sau alt curier ), pui in plic permisul cu copie la toata sentinta inclusiv copie dupa plic ( ai grija sa aiba ambele stampile plicul ) si il trimiti cu confirmare de primire catre IPJ Rutiera. Se ia in considerare data de pe AWB, la care tu l-ai trimis.

Vineri a fost ultima mea zi in care am putut sa predau fara sa primesc inca o luna in plus pentru intarziere, vineri am facut AWB, a fost in regula desi a ajuns la politie luni.

Ms, Horia.
Buna seara,

Mi-a fost permisul suspendat in Decembrie 2018, pentru o perioada de 30 de zile, pentru depasire pe linie continua. Eu am inceput depasirea pe linie discontinua fapt pentru care am contestat in instanta.

Dupa cateva luni, am pierdut procesul si am avut 30 de zile sa fac apel, lucru pe care nu l-am facut nedorindi sa continui aceasta poveste. Acum 3 zile au trecut cele 30 de zile.

Care este statusul meu acuma? Nu scrie nicaieri in motivarea instantei si tot ce am primit de la judecatorie ce se intampla cu permisul meu. Am sunat la DRPCIV - relatii cu publicul de 45 de ori si tot de atatea ori au incercat sa imi faca legatura cu Politia Rutiera, fara succes.

Pe internet parerile sunt impartite si as avea nevoie de feedback-ul vostru. Am inteles ca trebuie sa astept o alta hartie care o sa ma notifice ca am la dispozitie 15 zile in care sa predau permisul?

Multumesc mult de ajutor,

Horia
Răspuns la discuția Dobanzi executare silita
Salutare,

Am primit de la executor o adresa in care imi mentioneaza :

" Noi S.C.P.E.J xxx cu sediu in xxx etc; avand in vedere titlul executoriu reprezentat de Contract de credit nr XXXX din data de 05.08.2014 prin care debitorul ( eu ) a fost obligat sa ii pateasca creditoarei RAIFFAISEN BANCK S.A suma de 41734.47 Lei compusa din :

6639.63 Lei - Actualizare DEBIT conform adresa creditor din data de 19.04.2019 pana a suma de 7560.47 RON si 31.085.46 Lei reprezentand credit principal datorat plus dobanzi restante calculate la data de 27.04.2016 si 4.018.38 Lei cheltuieli de executare silita.

Avand in vedere ca debitorul este salaratiul dumneavoastra, in temeiul art. 783 cod procedura civila, emitem prezenta :

REVENIRE LA POPRIREA EMISA IN DATA DE 21.07.2016"

Eu am OP-uri ce insumeaza exact suma de 31085.46 + cheltuielile de executare silita si anume 4018.38 Lei adica 37725.09.

Pe langa asta...vor acea suma de 6639.63 ca Revenire la poprirea din 21.07.2016.

Cam acestea sunt detaliile care le pot da.

La aceasta adresa de mai sus am o atasata o copie a incuviintarii executarii silite din 10.06.2016
Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu o parere privind situatia de mai jos.

Am facut un credit pe care nu l-am putut plati lunar, intr-o anumita perioada din viata mea, timp in care dosarul meu a fost dat catre un executor judecatoresc. M-am reangajat si s-a pus poprire pe salariu si am mers asa 4 ani, fara probleme pana cand s-a achitat creditul restant plus cheltuielile cu executorul. 38.000 RON in total.
Mi-a fost ridicata poprirea luna trecuta, am inceput sa iau salariul normal dupa care angajatorul a fost instiintat ca trebuie sa imi puna alta poprire pentru suma de 6100 ron, solicitata de creditor ( Raiffaisen ) pentru cuantumul de dobanzi.
M-am informat cat am putut de mult pe internet daca acest lucru este legal sau nu, daca este o practica obisnuita si daca poate fi atacata. Limbajul domeniului bancar nu ma ajuta foarte mult sa inteleg 100% daca pot face ceva in privinta asta sau pur si simplu trebuie sa achit si aceasta suma.

Un sfat, va rog.

Multumesc frumos!
Discuție Poprire salariu
Buna seara,

Am avut o datorie neachitata la banca, m-am chinuit o perioada cu ratele, in cele din urma am o poprire pe salariu, conform legii. Eu practic iau cu aproximativ 1200 ron mai putin in fiecare luna.

Intrebarea mea este..ce se intampla daca de exemplu maine mai imi iau un job part time. Voi avea poprire si pe acel salariu, pe acel venit?

Multumesc,