Forum Discuţii juridice Executare silită Dobanzi executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Dobanzi executare silita

Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu o parere privind situatia de mai jos.

Am facut un credit pe care nu l-am putut plati lunar, intr-o anumita perioada din viata mea, timp in care dosarul meu a fost dat catre un executor judecatoresc. M-am reangajat si s-a pus poprire pe salariu si am mers asa 4 ani, fara probleme pana cand s-a achitat creditul restant plus cheltuielile cu executorul. 38.000 RON in total.
Mi-a fost ridicata poprirea luna trecuta, am inceput sa iau salariul normal dupa care angajatorul a fost instiintat ca trebuie sa imi puna alta poprire pentru suma de 6100 ron, solicitata de creditor ( Raiffaisen ) pentru cuantumul de dobanzi.
M-am informat cat am putut de mult pe internet daca acest lucru este legal sau nu, daca este o practica obisnuita si daca poate fi atacata. Limbajul domeniului bancar nu ma ajuta foarte mult sa inteleg 100% daca pot face ceva in privinta asta sau pur si simplu trebuie sa achit si aceasta suma.

Un sfat, va rog.

Multumesc frumos!
HoriaV33, utilizator
In primul rand trebuie incuviintarea instantei iar daca a fost o executare si s-a inchis dosarul nu mai exista un titlu executoriu ...
Trebuie sa oferiti date mai amanuntite ca sa va putem ajuta .
Spre exemplu daca acelasi executor va someaza la plata si in cadrul aceluiasi dosar executional vechi si inchis....
Se impune clar Contestatie la Executare si poate si plangere penala impotriva executorului care in mod frecvent procedeaza asa ”cu japca” infractional revenind pe langa lege sa se mai ospateze la castiguri...

DenisRif, utilizator
Salutare,

Am primit de la executor o adresa in care imi mentioneaza :

" Noi S.C.P.E.J xxx cu sediu in xxx etc; avand in vedere titlul executoriu reprezentat de Contract de credit nr XXXX din data de 05.08.2014 prin care debitorul ( eu ) a fost obligat sa ii pateasca creditoarei RAIFFAISEN BANCK S.A suma de 41734.47 Lei compusa din :

6639.63 Lei - Actualizare DEBIT conform adresa creditor din data de 19.04.2019 pana a suma de 7560.47 RON si 31.085.46 Lei reprezentand credit principal datorat plus dobanzi restante calculate la data de 27.04.2016 si 4.018.38 Lei cheltuieli de executare silita.

Avand in vedere ca debitorul este salaratiul dumneavoastra, in temeiul art. 783 cod procedura civila, emitem prezenta :

REVENIRE LA POPRIREA EMISA IN DATA DE 21.07.2016"

Eu am OP-uri ce insumeaza exact suma de 31085.46 + cheltuielile de executare silita si anume 4018.38 Lei adica 37725.09.

Pe langa asta...vor acea suma de 6639.63 ca Revenire la poprirea din 21.07.2016.

Cam acestea sunt detaliile care le pot da.

La aceasta adresa de mai sus am o atasata o copie a incuviintarii executarii silite din 10.06.2016
HoriaV33, utilizator
Consultati un avocat ca trebuie analizate actele si facuta RAPID (maxim 15 zile de la instiintare) Contestatie la executare ...Daca ati platit creanta care a fost incuviintata si s-a inchis dosarul executional nu se mai poate revenii cu noi actualizari si popriri... Cum am mai spus sunt artificii nelegale facute de catre multi executori judecatoresti fiind un grav abuz ...In rest NIMENI nu va poate da un sfat cat mai exact decat din niste descrieri...Aveti sanse de castig la cum stau lucrurile.