avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate davidandi2201

Activitate davidandi2201

Bună ziua. Îmi cer scuze dacă m am exprimat greșit. Am vrut sa spun ca în actul de vânzare cumpărare acel hol apare ca hol comun. Eu am cumpărat în 2015 apartamentul și fostul proprietar mi l a prezentat ca și spațiu dumnealui. Chiar în acel hol avea amenajată bucătăria. Ulterior eu, pe cheltuiala proprie am mutat bucătăria într o altă cameră. Ca să nu ne pierdem în amănunte as dorii sa întreb dacă vecina trebuie sa deschidă un nou proces cu actualul proprietar pentru as revendica partea comună din acel hol.

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Încercati să vă exprimați corect când faceți un enunț!
Ați spus în mesajul dvs. că "nu îl avea în acte", de unde eu am dedus că vecina nu îl avea în acte, dar dvs.il aveați, probabil nu pe tot...Tocmai de aceea v-am spus de evicțiune.....

Despre ce evectiune vorbim căci acel hol de 2 mp nu era trecut în acte ca și posesiune?

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Dvs.ca vânzător răspundeți pentru evicțiune, astfel încât, daca vecina va câștiga acel proces, cumpărătorul respectiv se va putea îndrepta împotriva dvs.pentru prejudiciul astfel suferit de acesta.

Despre ce evectiune vorbim când acel hol nu era trecut în actele de vânzare cumpărare?

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Dvs.ca vânzător răspundeți pentru evicțiune, astfel încât, daca vecina va câștiga acel proces, cumpărătorul respectiv se va putea îndrepta împotriva dvs.pentru prejudiciul astfel suferit de acesta.

Bună ziua. Am semnat un precontract de vânzare cumpărare a unui apartament pe care l am deținut! Apartamentul avea un hol comun pe care nu îl avea trecut în acte și din acest motiv vecina mi a intentat proces ca să desființez ușa de la întrarea în holul respectiv. Dacă decizi de apel vine după vânzarea apartamentului vecina mai poate solicita punerea în aplicare a deciziei judecătorești? Acest lucru îl întreb pentru ca decizia este pe mine și nu pe actualul proprietar.
Bună ziua. Am o întrebare. Eu și soția mea am avut fiecare un apartament cumpărat înainte de căsătorie. Soția l a vândut înainte de căsătorie și cu banii obținuți plus un credit imobiliar făcut de ea a achiziționat o casă cu 6 luni înainte de a ne căsătorii. Eu am vândut apartamentul recent și intenționăm sa achitam jumătate din creditul imobiliar făcut de ea înainte de căsătorie. Cum pot sa fiu și eu trecut în actele casei ca să fiu protejat pe viitor? Menționez ca sumele obținute din vânzarea apartamentelor sunt egale.
Bună ziua. Am achiziționat o mașină recent. Am făcut un contratract de vânzare cumpărare parafat de cei de la primăria celui de unde am cumpărat. Când am încercat să o înmatriculez(printr o firma specializata) am fost anunțat că cei de la polititie îmi refuză înmatricularea pentru ca aurovehicolul era pus sub sechestru. Ce pot face în acest caz?


davidandi2201 a scris:



davidandi2201 a scris:

Bună ziua. Cerea de chemare în judecată a fost depusa în iulie 2022.In octombrie mi s a cerut sa plătesc o taxă judiciară de timbru, pe care am plătit o și depus o la dosar și de atunci nimic. Cum mă pot interesa de stadiul chemării în judecată? Am verificat statusul dosarului și scrie asa:Termene de judecată
Cauza se află în etapa procedurii prealabile primului termen de judecată.
Să înțeleg că este o chestiune legată de timp până la stabilirii primului termen de judecată?

davidandi2201 a scris:

Mulțumesc!


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate decât aproxima, depinde de obiect,instanta,volumul de munca al instantei respective,nr părților,dacă se administrează expertize etc.









davidandi2201 a scris:

Bună ziua. Cerea de chemare în judecată a fost depusa în iulie 2022.In octombrie mi s a cerut sa plătesc o taxă judiciară de timbru, pe care am plătit o și depus o la dosar și de atunci nimic. Cum mă pot interesa de stadiul chemării în judecată? Am verificat statusul dosarului și scrie asa:Termene de judecată
Cauza se află în etapa procedurii prealabile primului termen de judecată.


davidandi2201 a scris:

Mulțumesc!


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate decât aproxima, depinde de obiect,instanta,volumul de munca al instantei respective,nr părților,dacă se administrează expertize etc.





Bună ziua. Cerea de chemare în judecată a fost depusa în iulie 2022.In octombrie mi s a cerut sa plătesc o taxă judiciară de timbru, pe care am plătit o și depus o la dosar și de atunci nimic. Cum mă pot interesa de stadiul chemării în judecată?


davidandi2201 a scris:

Mulțumesc!


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate decât aproxima, depinde de obiect,instanta,volumul de munca al instantei respective,nr părților,dacă se administrează expertize etc.



Mulțumesc!


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate decât aproxima, depinde de obiect,instanta,volumul de munca al instantei respective,nr părților,dacă se administrează expertize etc.