Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Am semnat un precontract de vânzare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Am semnat un precontract de vânzare cumpărare a ...

Bună ziua. Am semnat un precontract de vânzare cumpărare a unui apartament pe care l am deținut! Apartamentul avea un hol comun pe care nu îl avea trecut în acte și din acest motiv vecina mi a intentat proces ca să desființez ușa de la întrarea în holul respectiv. Dacă decizi de apel vine după vânzarea apartamentului vecina mai poate solicita punerea în aplicare a deciziei judecătorești? Acest lucru îl întreb pentru ca decizia este pe mine și nu pe actualul proprietar.
Bună ziua!
Dvs.ca vânzător răspundeți pentru evicțiune, astfel încât, daca vecina va câștiga acel proces, cumpărătorul respectiv se va putea îndrepta împotriva dvs.pentru prejudiciul astfel suferit de acesta.
Despre ce evectiune vorbim când acel hol nu era trecut în actele de vânzare cumpărare?

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Dvs.ca vânzător răspundeți pentru evicțiune, astfel încât, daca vecina va câștiga acel proces, cumpărătorul respectiv se va putea îndrepta împotriva dvs.pentru prejudiciul astfel suferit de acesta.

davidandi2201, utilizator
Despre ce evectiune vorbim căci acel hol de 2 mp nu era trecut în acte ca și posesiune?

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Dvs.ca vânzător răspundeți pentru evicțiune, astfel încât, daca vecina va câștiga acel proces, cumpărătorul respectiv se va putea îndrepta împotriva dvs.pentru prejudiciul astfel suferit de acesta.

Ocuparea holului comun este ilegalitate. Lege1 196/2018
[ link extern ]

art 30
5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei
părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu,
respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru
lucrările de reparații.

Holul este proprietate comuna si dv aveti obligatia readucerii la stare initiala si era de ajuns sa va comunice asociatia de proprietari asta.
De exemplul acum daca blocul avea o anumita gresie si nu refaceti fix la fel cum a fost dupa ce scoateti usile si ce erau puse va pt pune sa platiti schimbarea gresiei pe toata scara blocului.
Indiferent ca mai sunteti proprietar sau nu veti suporta aceste costuri cu executor ca doar au deja hotarare judecatoreasca.
Asa ca mai bine refaceti dv cu costuri minime decat sa faca ei si sa va impute mai ales ca exista deja o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Dar cum de nu v-a obligat asociatia de propritari si v-a obligat o vecina?
Ati fost presedintele asociatiei sau ce?
w_v_w_v, utilizator
Bună ziua!
Încercati să vă exprimați corect când faceți un enunț!
Ați spus în mesajul dvs. că "nu îl avea în acte", de unde eu am dedus că vecina nu îl avea în acte, dar dvs.il aveați, probabil nu pe tot...Tocmai de aceea v-am spus de evicțiune.....
Madalina Mihaela I. Moceanu, Avocat