avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate kaz89

Activitate kaz89

Este doar o clauza,ca daca depaseste termenul din rea credinta este obligat sa ma despagubeasca.Acum nu stiu cum as putea demonstra la notar ca a fost rea credinta.Multumesc.
Nu ne-am intalnit,nu a dat niciun semn.In momentul respectiv,blocul era tot la rosu.Atunci am sunat la agentul de vanzari intrebandu-l ce se itampla de nu e gata,i-am cerut si nr de tel al dezvoltatorului dar nu mi l-a dat.Am putut doar sa iau nr de tel al sefului de santier si m-a tot amanat de la o sapt la alta cu finalizarea blocului.
Buna ziua,acum cateva luni am cumparat o garsoniera intr-un cartier rezidential in valoare de 33000eur.Initial am platit 1500 euro pentru rezervare,ulterior am fost chemat la notar sa mai achit un avans,am facut antecontractul,am achitat cam 90% din suma totala.Pe antecontract promisiunea de predare a imobilului era pe data de cel tarziu 31august.Evident,nici macar acum nu am intrat in posesia garsonierei.Clauza este urmatoarea:"In cazul in care promitentul vanzator va refuza incheierea contractului de vanzare cumparare la termenul stabilit din rea credinta va fi obligat la plata catre promitentul cumparator a sumei de 2000eur cu titlu de daune interese si la restituirea avansului de pret primit de acesta."
Pe mine m-ar interesa daca si cum as putea avea parte de o reducere de 2000 euro din restul de plata,dat fiind faptul ca au incalcat data promisa de predare a imobilului.

Va multumesc.