avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate maria.ilcusiu

Activitate maria.ilcusiu

Buna ziua
Ati putea sa-mi trimiteti si mie pe privat un model de hotarire.
Va multumesc
Răspuns la discuția salariu minim 2011
Buna ziua

cine stie cit e salarul minim pentru personalul din constructi ?
Buna ziua,
Am o problema ,o firma al carui obiect de activitate sunt constructiile, are o fluctuatie mare de personal ,adica il angajez si dupa 2 sapt sau o luna nu mai vine la munca fara explicatie zice ca nu se adapteaz si e o intreaga umblatura cu actele pe la ITM .Cine ma poate ajuta cu o solutie sa evit umblatura asta la ITM,pot sa le fac conventii civile de munca? sau ce altceva pot face?
multumesc
Da firmele sunt inregistrate in scopuri de TVA fiecare in tara ei.
O emit fara TVA chiar daca fac lucrarea in Bulgaria ?Poti sa-mi dai si temeiul legal in caz ca-l stii?
Mersi
Buna ziua
Am o probleme ,firma X din Romania are un contract cu firma Y ,firma din Bulgaria (are patron roman dar e inregistrata in bulgaria ).Firma X executa o lucrare de constructie -montaj pt firma bulgareasca ,lucrare pe care o executa in bulgaria.Cum emit eu factura cu tva sau fara tva?
Va multumesc
Bunza ziua
Am si eu o intrebare poate reuseste cineva sa ma ajute.
Am cistigat la bursa din romania o suma de bani din care mi sa retinut si virat un impozit care reprezinta practic cam 3% din cistig realizat, nu 16%, dar eu am pierdut la bursa din Insulele Virgine daca adun cistigul din tara cu pierderea din afara tari ies pe pierdere.Cei de la finanate au zis ca nu se recunosc cistigurile /pierderile de la burse din afara tari.
Intrebarea mea este stie cineva daca e asa sau nu si eventual sa-mi dea si o referire in lege unde scrie asa ceva.
Va multumesc