avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate accanao

Activitate accanao

Buna ziua. Am construit un gard intre proprietatea vecinului si a mea, avand autorizatie de constructie de la primarie. La finalizarea lucrarii am instiintat primaria in vederea efectuarii procesului verbal de terminarea a lucrarii si am primit urmatorul raspuns
"Buna ziua, Pentru incheierea procesului verbal la terminarea lucrarilor de construire va rugam sa prezentati dovada platii cotelor catre ISC Arges, comunicarea incheierii lucrarilor catre ISC Arges (inregistrata) si documentul emis de catre un cadastrist autorizat prin care se confirma ca a-ti respectat coordonale din procesul verbal de trasare.
Va multumim pentru intelegere."
Mentionez ca pentru autorizatia de constructie mi-a fost solicitat procesul verbal de trasare de la cadastrist, iar gardul a fost construit conform acelor puncte trasate. Va rog sa-mi spuneti daca exista o baza legata in baza careia ne poate solicita acest document cu respectarea coordonatelor emis de cadastrist, Va multumesc!
Buna seara. Ma aflu in urmatoarea situatie: locuiesc intr-un bloc cu 12 apartamente si mentionez ca nu avem constituita inca asociatia de proprietari si nici nu avem firma de administrare. La unul dintre apartamente a locuit o perioada proprietarul, iar ulterior a plecat in strainatate si apartamentul este nelocuit. Pentru o perioada a trimis unui alt proprietar banii care trebuiau platiti pentru curatenie si reparatii pe spatiile comune pentru partea lui, dar ulterior si-a schimbat telefonul si nu a mai trimis bani. In momentul de fata are o datorie neachitata s as dori sa stiu cum putem proceda in aceasta situatie sa ajunga cu plata la zi, intrucat noi vrem sa infiintam asociatie si sa contractam o firma de administrare, insa am dori sa aducem platile la zi pentru fiecare apartament in momentul infiintarii. Mentionez ca de situatiile de plata ale fiecarui apartament se ocupa unul dintre proprietari cu acordul celorlalti.(in sensul ca citea contoarele, impartea cheltuielile comune, curatenia etc) Multumesc!
Buna seara. Am urmatoarea situatie in blocul in care locuiesc: este un bloc noi construit intr-o zona de case, un bloc cu 12 apartamente si garsoniere. Blonul nu are subsol si nici alte spatii depozitare.In scara blocului la parter, exact sub scari este amplasat un hidrofor + un bazin de acumulare pentru alimentarea cu apa. Acestea au fost instalate de cel care a construit blocul, insa de cand locuiesc eu nu am fost functionale. A fost o perioada cand s-a solicitat punerea lor in functiune, dar au fost apartamente care s-au opus. In acest moment in spatiu respectiv, care este mai mare decat suprafata celor 2 instalatii(hidrofor+bazin) si-a depozitat diverse lucruri personale vecina de la unul dintre apartamentele de la parter. In prima faza era cu apartamentul in renovare si am speram ca la finalizarea renovarii va elibera spatiul respectiv - fiind la intrarea in bloc primul impact e care-l ai este de mare dezordine si, pe alocuri, mizerie. Au mai fost vecini care i-au spus sa rezolve, insa mare parte din ele au ramas pe loc(cutii goale de la diverse echipamente, sticle de plastic, resturi de faianta murdara, resturi de materiale de constructii puse in diverse pungi/galeti etc). Saptamana trecuta proprietarul celuilalt apartament de la parter a lasat o nota la avizier in care era rugata sa elibereze spatiul de lucrurile personale - asta fara ca vecinul sa-si revendice in vreun fel spatiul acela - pur si simplu doar pentru a ramane liber si curat. Vecina a avut o reactie tumultoasa si drept raspuns si-a ingramadit respectivele lucruri pe jumatate din spatiul respectiv, considerand ca i-a eliberat celuilalt apartamanet "1/12 din spatiu comun"(exact asa a fost exprimarea).
Intrucat nu avem asociatie de proprietari(majoritatea a votat sa nu facem asociatie, in momentul de fata impartirea cheltuielilor - apa, lumina scara, femeie de serviciu- fiind facuta de catre un alt vecin), va rog sa-mi spuneti in ce mod putem rezolva situatia aceasta de a scapa de depozitarea lucrurilor personale pe sacara blocului.
Va multumesc!
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind urmatoare situatie: locuiesc la bloc, iar vecina de la etajul de deasupra isi incepe programul de curatenie( dat cu aspiratorul, mutat mobila, trantit, duduit etc) cam pe la ora 22.00/22.30 sau chiar mai tarziu, terminand curatenia in jur de ora 2.00/2.30 sau chiar dupa 3.00. Intr-o noapte, cand am fost efectiv trezita de mutatul mobilei, am mers la ea la usa si i-am spus ca este imposibil sa nu realizeze cat zgomot face si cat de mult deranjeaza. Si-a cerut scuze, spunand ca lucrase foarte tarziu mai multe zilele la rand, insa obiceiul de a face curatenie de la ora 22.00 in sus se repeta frecvent. Va rog sa-mi spuneti daca pot semnala la politie aceasta situatie, intrucat este chiar deranjant sa nu te poti odihni decat cateva ore pe noapte, a doua zi mergand la serviciu(repeta aceasta operatiune de curatenie in zilele de duminica catre luni). Va multumesc!