avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate runos

Activitate runos

Multumesc mult pentru ajutor!
Intr-adevar codul COR 333304 corespunde ca si denumire, insa apartine, ca si incadrare, studiilor medii sau postliceale. Pe cand noi discutam despre studii superioare. Cred ca trebuie ales ceva din 2423, ce parere aveti?
Va multumesc pentru ajutor. Puteti sa-mi sugerati un COR?
Personal contractual.
Intrebarea se refera la incadrarea ca referent de specialitate studii superioare, intr-o unitate de stat, si anume: poate fi incadrat pe aceasta functie un inginer care are un curs de inspector resurse umane? Si daca da, ce cod COR corespunde acestei functii, in conditiile in care postul se refera la intocmirea statelor de plata, calcularea pontajelor, a concediilor medicale, evidenta concediilor de odihna. Va multumesc.
Am uitat sa spun ca este vorba despre o institutie de stat. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Calcul salariu la bugetari
Calculul depinde de numarul de clase. De la 15%, respective gradatia 3, la 20%, respective gradatia 4, diferenta este de o clasa diferenta. Pentru aceasta clasa se acorda o crestere de 2.5%. Deci salariul va fi 1500+2.5%=1537.5 deci 1538 lei.
Am un Consiliu de Administratie format din 7 membri, din care 5 externi si 2 angajati proprii. Intrebarea mea este :
- ce se retine la fiecare categorie
- ce cote vireaza unitatea, pentru fiecare categorie
Va multumesc.
Avand in vedere ;
- Legea 263/2010
- OUG 144/2008 art.4
- Legea 95/2006 art.385
V-as ruga sa va exprimati o parere: daca in cazul in care medicii si asistentii medicali solicita pensionarea in conformitate cu Legea 263/2010 atunci ei se pensioneaza anticipat sau limita de varsta? Daca solicita pensionarea conf. Legii 263/2010 sunt penalizati? In cererea de pensionare (in cazul pensionarii conf. Legii 263/2010) trebuie solicitata pensie limita de varsta sau anticipata. Multumesc mult pentru orice parere avizata.
Am un caz: asistent medical debutant
Decembrie 2010:
sal 2009 = 600
spor conditii = 300 lei (50%)
spor ore noapte = 49 lei (pt. 56 ore noapte spor 25%)
spor sambete-duminici = 85 lei (pt. 48 ore noapte)
___________________________________________
Brut = 1200 lei
Brut -25% = 900 lei
Va rog sa-mi spuneti cum se va calcula si din ce este compus brutul acestei salariate, in conditiile respectarii normelor metodologice, respectiv salariu de baza de 670 lei. Cat va fi sporul si cum se vor calcula orele de noapte si cele de sambata-duminica? Dar daca salariata nu va efectua ore de noapte sau sarbatori intr-o luna?
Va multumesc pentru orice ajutor cat de mic.