avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea.004

Activitate Andreea.004

Răspuns la discuția Amenda Ratb
Am înțeles. Dar în cazul în care abonametul este valabil îmi pot trimite amenda?mulțumesc

Controlorii RATB pot incheia PV contraventie in baza informatiilor din baza proprie de date,
avand in vedere ca ei au scanat abonamentul dv respectiv detin toate informatiile necesare

Discuție Amenda Ratb
Bună ziua! Am o nelămurire cu privire la amenda ratb. Astăzi am circulat împreună cu 2 prieteni,eu având abonament,iar pt ei am compostat de pe același card doar ca fără sa știu ca trebuie bifat de 2 ori pt am lua 2 calatorii. Au venit controlorii,au verificat și ni s a comunicat ca avem validat doar pt o singura persoana+abonamentul meu. Ne a explicat cum trebuia sa procedam sa compostam pt mai multe persoane apoi mi au spus ca în cazul acesta pot primi o amenda și ca cel mai bine ar fi sa plătesc pe loc 50 lei.(ceea ce nu am facut). Controlorii supărați ca nu primiseră nimic au dat de pe telefonul ala al lor o validare și mi au zis ca o sa primesc o amenda de 150lei acasă. Se poate fără proces verbal și mai ales dacă eu am abonametul valabil?o sa primesc amenda acasă?mulțumesc!