Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda Ratb
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda Ratb

Bună ziua! Am o nelămurire cu privire la amenda ratb. Astăzi am circulat împreună cu 2 prieteni,eu având abonament,iar pt ei am compostat de pe același card doar ca fără sa știu ca trebuie bifat de 2 ori pt am lua 2 calatorii. Au venit controlorii,au verificat și ni s a comunicat ca avem validat doar pt o singura persoana+abonamentul meu. Ne a explicat cum trebuia sa procedam sa compostam pt mai multe persoane apoi mi au spus ca în cazul acesta pot primi o amenda și ca cel mai bine ar fi sa plătesc pe loc 50 lei.(ceea ce nu am facut). Controlorii supărați ca nu primiseră nimic au dat de pe telefonul ala al lor o validare și mi au zis ca o sa primesc o amenda de 150lei acasă. Se poate fără proces verbal și mai ales dacă eu am abonametul valabil?o sa primesc amenda acasă?mulțumesc!
Controlorii RATB pot incheia PV contraventie in baza informatiilor din baza proprie de date,
avand in vedere ca ei au scanat abonamentul dv respectiv detin toate informatiile necesare
Am înțeles. Dar în cazul în care abonametul este valabil îmi pot trimite amenda?mulțumesc

Controlorii RATB pot incheia PV contraventie in baza informatiilor din baza proprie de date,
avand in vedere ca ei au scanat abonamentul dv respectiv detin toate informatiile necesare

Nu se contesta valabilitatea abonamentului ci aspectul ca dv pe abonamentul dv ati bifat o singura data desi in realitatea trebuia sa bifati de doua ori pentru ca ati inteles sa achitati dv c/v bilete calatorie pentru cele 2 prietene care va insoteau