avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai_alexandru

Activitate Mihai_alexandru

Admite cererea creditorului În temeiul art 33 alin. 6 din Legea nr 85/2006 privind procedura insolvenţei deschide procedura generală împotriva debitorului În temeiul art 47 din lege ridică debitorului dreptul de administrare - constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea Interzice administratorilor societăţii debitoare înstrăinarea acţiunilor ori părţilor sociale sau de interes deţinute la aceasta şi dispune indisponibilizarea acestora în registrele speciale de evidenţă sau în conturile înregistrate electronic. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al administratorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i administratorului judiciar. În temeiul art 35 din lege, pune în vedere debitorului ca în termen de 10 zile de la data deschiderii procedurii, să depună actele prevăzute de art. 28 alin 1 din lege în caz contrar urmând a fi sesizate organele competente, conform art 147 din lege. Fixează următoarele termene limită: b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului - 13.03.2009; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului preliminar de creanţe-23.03.2009; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor-07.04.2009; e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor-27.03.2009 Numeşte administrator judiciar pe SOLINSOLV SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 20 din lege, cu conducerea integrală a activităţii debitorului şi cu o remuneraţie de 1.500 lei din averea debitorului. Pune în vedere administratorului judiciar îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. În temeiul art 33 alin 7 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei, dispune ca administratorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art 61 alin 3 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului şi ridicarea dreptului de administrare, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art 35 rap la art 28 alin 1 lit c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art 36 din lege. Pune în vedere administratorului judiciar să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 30 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art 54 alin 1 şi 2 din lege şi, în termen de 60 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art 59 din lege. În temeiul art 4 din Legea privind procedura de insolvenţă, dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Fixează termen pentru continuarea procedurii la 03.03.2009, C.4, ora 09.00 Definitivă şi executorie. Cu recurs, în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.01.2009 PREªEDINTE
Buna ziua, am un amic care a fost condamnat in Elvetia la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare pentru furt si supus la plata unei amenzi de 600 franci elvetieni.Neputand platii in momentul eliberarii din arestul preventiv aceasta amenda i a fost trimisa acasa prin posta de catre autoritatile elvetiene.Ce sa intampla in cazul in care nu plateste aceasta amenda?Poate fi condamnat in Romania?Este urmarit international de autoritatile elvetiene?Sau daca il mai prind pe acolo il pun sa execute pedeapsa?Astept raspuns cat de repede se poate.Multumesc
Discuție Furt - Elvetia
Am un amic de la care fac cumparaturi in materie de produse vestimentare, este roman de origine si isi desfasoara activitatea prin Europa,Recent l au prins l a furat in Elvetia unde a stat 2 saptamani la inschisoare pana s a finalizat ancheta.A primit 2 ani cu suspendare si plata unei amenzi de 600 franci.In prezent este in tara in asteptarea acelei amenzi.Are cateva nelamuriri si anume
dosarul penal din Elvetia ii apare si in Romania sau in alte tari din Europa?
figureaza in bazele de date internationale?
Răspuns la discuția Amenda administrativa
multumesc
Buna ziua in urma cu 2 ani am fost sanctionat cu 2 amenzi administrative in 2 dosare penale ptr conducere fara permis.Am dus cele 2 amenzi la udriste si mi s a returnat permisul de conducere,Una dintre cele 2 amenzi nu am achitat o.Ce se intampla in cazul acesta daca cele 2 dosare au fost solutionate prin amenda administrativa,Este posibil sa fiu recidivist ,Am scos cazierul in septembrie anul trecut si nu sunt inscris in cazierul judiciar, Multumesc
Răspuns la discuția proces pe rol
nu functioneaza site-ul de ceva vreme!
Răspuns la discuția Inselaciune
Va multumesc din suflet!
Răspuns la discuția Inselaciune
I a trimis politita citatie de la Sectia de unde apartin dar nu s a prezentat , ia trimis citatie caum ca sa se prezinte in calitate de martor, in dosarul penal nr......, acum se intampla daca nu sa prezentat,de la organul competent nu am aflat mai multe detalii.
Ce se intampla acum, ii mai trimite o alta citatie luna viitoare?
Nu i se intampla nimic daca ,nu se prezinta la sectia de politite?nu l sanctioneaza nimeni?
Imi pute ti raspunde si mie va rog frumos.
Răspuns la discuția Inselaciune
Multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune
Multumesc din suflet.Mai nou am aflat ca tipul este plecat din tara ,daca nu se prezinta la audieri cand primeste citatia se prelungeste din cate am inteles nu?Sistemul birocratic din Romania ,i se trimit citatii la adresa din buletin,iar el daca este plecat din tara nu o sa afle ca a fost citat pentru audiere, se judeca in lipsa ?