avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate emilia73

Activitate emilia73

Discuție impozite belgia
Buna ziua,

Am o cunostinta care lucreaza cu acte(e asociat intr-o firma) in Belgia.
In ianuarie 2011 a primit un plic de la finantele din Bruxelles prin care era instiintat ca are de platit o suma pentru venitul realizat in 2009. In situatia in care nu are bani sa plateasca datoria ce se poate intampla? Poate statul belgian sa-si recupereze banii in Romania(poate sa puna aici sechechstru pe bunuri)?
Iar in cazul in care acum ii sunt viratii banii pe card ii poate bloca contul sa-si recupereze banii?

Multumesc mult!
Haideti sa va spun ce-am facut, poate mai ajut asa si pe altii.Conform art 81 din ContractulColectiv de Munca Unic la Nivel National 2007-2010 (2) La luarea masurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului vor fi avute in vedere urmatoarele criterii minimale:
b) masura sa afecteze, mai intai, persoanele care nu au copii in intretinere;
c) masura sa afecteze numai in ultimul rand pe femeile care au in ingrijire copii, barbatii vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii, pe intretinatorii unici de familie, precum si pe salariatii, barbati sau femei, care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea lor.

Dupa ce initial am incercat sa intru in audienta la Presedinte, -nu am reusit- i-am trimis un memoriu in care i-am povestit situatia, inclusiv legile care ma protejeaza.M-a asculata, a spus ca nu-mi promite nimic dar...nu s-a intamplat nimic.Asa ca ieri dupa consiliere din partea avocatului de la FACIAS am depus la Tribunal o cerere de chemare in judecata a Consiliului.Azi merg sa ridic de la Tribunal un certificat de grefa prin care cer de decalarea concursului pana cand va da Tribunalul o hotarare in acest conflict de munca.
Stiu ca daca ajung la examan n-am nici o sansa sa-l iau.Ma gandeam la alte variante: sa nu ma prezint la examen, sa ma leg cumva de diferenta de grad care ar fi fost evidenta daca nu era schimbarea asta de legislatie, ceva sfaturi juridice...
In urma disponibilizarilor de stat, prin desfiintarea unui post urmeaza sa concurez pentru postul ramas in organigrama impotriva finei presedintelui Consiliului Judetean.Fara sa se tina cont de faptul ca aveam in birou o colega al carei sot era si el bugetar-angajat al unei unitati subordonate a CJ-mai exact directorul acestei unitati...si multe declaratii aparute in presa locala cum ca daca sunt 2 bugetari in familie unul e concediat...Fina d-lui presedinte a beneficiat de o legislatie favorabila care i-a inlesnit trecerea de la gradul IV la gradul II , ea avnd o vechime totala in munca de 3 ani, din care 2 la CJ.Ea are acum gradul II si gradatia 1, iar eu "beneficiind" de aceeasi legislatie mi s-a ingreunat trecerea la gradul I pe care dupa fosta legislatie urma sa-l dau in acesta primavara.Eu am 11 ani vecime totala, din care 4 pe studii superioare.Eu am 2 copii, din care unul e bolnav si necesita tratament continuu , sotul e somer.Ea e domnisoara si locuieste cu parintii.
Cum dau eu concurs impotriva finei presedintelui - care este cel mult mediocra ca si profesionalism ? Ce sanse am eu sa iau nota mai mare ca ea, cand sigur va avea subiectele dinainte?Cum pot sa ma apar?
...
Asta este mesajul care-mi apare pe ecran cand dau validare.
(R01+R02+R03)C1=F40(R12.C1-R21.C6-R33.C10), respectiv activele imobilizate din 2008 = activele imbilizate -amortizari 2009.Parca n-are noima!?
Ce sa fac?
In urma cu 2 ani exista pe net un site unde puteai afla ce anume s-a discutat la un proces la care nu ai reusit sa ajungi.Nu mai tin minte cum se numea.Introduceai nr dosarului si orasul si-ti aparea informatia dorita.Ma poate ajuta cineva cu numele site-ului?
Revin cu cateva informatii.Am fost la Primarie si seful de serviciu de la departamentul cadastru al Primariei a recunoscut in urma verificarii actelor ca terenul pe care e construit garajul e al meu.Marti va veni un inspector de la ei la fata locului si apoi va intocmi un act de scoatere din evidenta Primariei a terenului de sub garaj.Problema e ca domnul care are garajul l-a cumparat de la fosta RAUCL in 1995, deci se pare ca e proprietarul garajului.Ce pot eu sa fac dupa ce intru in posesia actului de la Primarie?Domul vrea sa cumpere terenul...sunt 14 metrii patrati, situati in centrul orasului de resedinta.Cat pot sa-i cer pe metru?Sau daca ii cer chirie pot sa-i solicit si achitarea retroactiva a acesteia de cand sunt eu proprietar, adica de 13 ani?
Multumes mult, doamna Magda!
(2.200minimum de platit /12luni )x 2luni-mai si iunie =367 lei de platit impozit forfetar?
e bine asa pentru ambele situatii?