avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate CriIT

Activitate CriIT

Răspuns la discuția Taxa de evacuare
Buna seara, din raspunsul dumneavoastra am inteles asa: dupa data la care eu voi achita apartamentul castigat, executorul trebuie sa someze fostii proprietari sa elibereze apartamentul intr-o anumita perioada. Daca acestia nu respecta perioada, se face evacuarea. Eu cu proprietarii nu am convenit o anumita data de eliberare. Cum s-ar putea face aceasta? Si cata siguranta am ca acestia o respecta? Executorul mi-a comunicat ca pot solicita evacuarea la dansul atunci cand achit apartamentul iar taxa sa fie suportata de fostii proprietari din banii pe care acesta are sa ii restituie astfel incat sa nu trebuiasca sa o achit eu in cazul in care acestia nu parasesc imobilul. Este posibil asa ceva?

Va multumesc pentru raspuns.
Salutare,
Am castigat o licitatie a unui apartament urmand ca pana la data de 22 ianuarie sa il achit la executor. Fostii proprietari vor avea de incasat o parte din banii acestui apartament. Intrebarea mea este daca taxa de evacuare din apartament se opreste din banii ce ii au de incasat fostii proprietari sau trebuie sa o achit eu avand in vedere ca fostii proprietari s-ar putea sa nu paraseasca imobilul?