avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters456450

Activitate ContSters456450

Rog lamuriri

Sunt angajata din luna august 2015 pe durata nedeterminata, anul absolvirii facultatii si sunt asigurata la Casa Opsnaj. Detineam card de sanatate de cand eram studenta, insa cand am semnat contractul de asigurare pentru inscrierea la Casa Opsnaj, a trebuit sa platesc suma de aproximativ 250 de lei, intrucat in perioada 2010 ( anul absolvirii liceului ) -2012 nu eram eleva/studenta, angajata ori in somaj.

Incepand cu anul 2016, luna mai, m am aflat in concediu prenatal, aflandu ma in continuare in concediu pentru cresterea copilului, cu reluarea activitatii in cursul lunii aprilie, anul curent.

Mama nu are niciun venit, nici bunuri imobile pe numele ei. Eu ii asigur lunar intretinerea, respectiv mancare, medicamente, plata facturilor etc.
Au trecut multi ani de cand n a mai avut un serviciu, iar unele.dintre cele pe care le a avut au fost fara contract. Astfel nu a fost asigurata multi ani.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Poate deveni coasigurat, ori in cazul meu e nevoie de "vechime" la contractul de asigurare ?
2. Daca eu a trebuit sa platesc acea suma de bani pt perioada de 2 ani in care n am fost asigurata, in cazul ei s ar calcula pentru perioada de timp cat n a fost asigurata o suma pentru fiecare luna/an, pe care e necesar a o plati pt a putea deveni coasigurat ?

Multumesc anticipat
Am rugamintea sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte:

Am optat pentru Ccc pe o perioada de 2 ani. De la data solicitarii si pana in prezent am beneficiat de indemnizatia de crestere copil.

La data de 13.06.2018 copilul implineste varsta de 2 ani. Conform legii in vigoare, persoanele care se intorc la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani ai copilului, beneficiaza de stimulent de insertie pana cand copilul implineste varsta de 3 ani.

Tatal, desi indeplineste conditiile, nu solicita concediu de crestere pe durata de o luna, nu solicita deloc.

Care este data la care trebuie sa ma intorc la serviciu pentru a beneficia de stimulent ? In cursul lunii aprilie, socotind ca pana la data de 13.06.2018 sunt implinite cel putin 60 de zile necesare pt acordarea stimulentului, adica la un an si 10 luni, ori in cursul lunii martie, socotind 60 de zile plus luna in care tatal ar putea beneficia de concediu insa nu l solicita, adica la 1 an si 9 luni ?

Am citit din alte surse ca din concediul parintelui care opteaza pt ccc se scade o luna in cazul in care celalalt parinte nu solicita concediul. Adica ar trebui sa revin la serviciu in luna mai, iar pentru a beneficia de stimulent, in luna martie ?

Multumesc