avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate Rus Vlad

Activitate Rus Vlad

Am pus aceasta intrebare deoarece in 2012 am vandut alt teren in aceiasi situatie si am fost scutit de aceasta taxa .

gi-jane2 a scris:

nici nu are cum sa fie altfel.. ca il luau comunistii sau nu, e oricum in proprietatea vanzatorului acum si acesta vrea sa il vanda.



MihailZC a scris:

Vanzatorul trebuie sa achite un impozit constand in 3% din suma care depaseste 450.000 lei. Impozitul se achita la data incheierii contractului de vanzare, catre stat si este perceput de notarul public pentru a fi virat mai departe la bugetul de stat. Deci nu este o "taxa notariala" ci un impozit pe veniturile realizate din tranzactii imobiliare.

Chiar daca terenul a fost confiscat de comunisti dupa care prin instanta retrocedat ?
Buna ziua, se percepe taxa notariala vanzatorului unui teren care a fost retrocedat prin instanta, daca suma de vanzare a terenului este de 1.000.000 €? Multumesc
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
- data de angajare --.--.2017 un salariu
- perioada 01.01.2018-17.01.2018 salariu corectat 1900
- incepand cu 18.01.2018 modificare contract - salariu 1900.

Corect asa? Asa apare in Raportul per salariat
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Aveti mare dreptate.
Multumesc frumos, mi-ati fost de mare ajutor!
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Imi puteti oferi pasii pe care i-ati urmat? La raport per salariat nu imi apare corectia, respectiv modificare salariu incepand cu 01.01.2018 (1900 lei). Multumesc si imi cer scuze ca insist atat...
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Poate fi de vina versiunea Revisalului? 5.0.8....
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Ma puteti indruma va rog? Contracte - Operatii contract - corectie - si apoi care ar fi urmatorul pas? Multumesc

Daca incercati o simulare - ajungeti la etapa salariu (unde deja apare 1900 lei) - apoi urmeaza de cand produce efecte corectia - dar nu ai corectat nimic, Neavand posibilitatea sa corectezi data la care produce efecte salariul de 1900 lei...
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Din pacate data la care produce efecte nu mai poate fi modificata prin corectie in Revisal.....am descoperit acum.
Răspuns la discuția Modificare salariu - REVISAL
Multumesc pentru raspuns.

O ultima lamurire: in luna decembrie a avut loc negocierea colectiva, in urma convocarii salariatilor pe data de 13.12.2017 s-a emis procesul verbal si decizia colectiva de modificare a salariului ( cu data de 13.12.17) - modificarea incepand cu data de 01.01.2018. Decizia a fost luata la cunostinta prin semnatura de toti angajatii. E nevoie sa se emita si AA pentru fiecare salariat in parte?

Multumesc