avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa notariala vanzare teren intravilan retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa notariala vanzare teren intravilan retrocedat

Buna ziua, se percepe taxa notariala vanzatorului unui teren care a fost retrocedat prin instanta, daca suma de vanzare a terenului este de 1.000.000 €? Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:17, 12 Martie 2020
Vanzatorul trebuie sa achite un impozit constand in 3% din suma care depaseste 450.000 lei. Impozitul se achita la data incheierii contractului de vanzare, catre stat si este perceput de notarul public pentru a fi virat mai departe la bugetul de stat. Deci nu este o "taxa notariala" ci un impozit pe veniturile realizate din tranzactii imobiliare.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Martie 2020
MihailZC, utilizator


MihailZC a scris:

Vanzatorul trebuie sa achite un impozit constand in 3% din suma care depaseste 450.000 lei. Impozitul se achita la data incheierii contractului de vanzare, catre stat si este perceput de notarul public pentru a fi virat mai departe la bugetul de stat. Deci nu este o "taxa notariala" ci un impozit pe veniturile realizate din tranzactii imobiliare.

Chiar daca terenul a fost confiscat de comunisti dupa care prin instanta retrocedat ?
Chiar dacă.
nici nu are cum sa fie altfel.. ca il luau comunistii sau nu, e oricum in proprietatea vanzatorului acum si acesta vrea sa il vanda.
Am pus aceasta intrebare deoarece in 2012 am vandut alt teren in aceiasi situatie si am fost scutit de aceasta taxa .

gi-jane2 a scris:

nici nu are cum sa fie altfel.. ca il luau comunistii sau nu, e oricum in proprietatea vanzatorului acum si acesta vrea sa il vanda.

Alte discuții în legătură

Taxa vanzare imobil ALBERTO58 ALBERTO58 Buna ziua! in calitate de vanzator a unui imobil,ce taxe notariale sau taxe in general trebuie sa platesc? (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare, taxe notariale Ovidiu1110 Ovidiu1110 Ce taxe trebuie platite de vanzator s ide cumparator la vanzarea unui imobil? (vezi toată discuția)
Taxe catre stat pentru un teren vandut marinamarina marinamarina Buna ziua , Cat la suta percepe statul din pretul unui teren .Mentionez ca am cumparat un teren de casa in 2015, situatia face sa nu mai pot construi casa ... (vezi toată discuția)