Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa notariala vanzare teren intravilan retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa notariala vanzare teren intravilan retrocedat

Buna ziua, se percepe taxa notariala vanzatorului unui teren care a fost retrocedat prin instanta, daca suma de vanzare a terenului este de 1.000.000 €? Multumesc
Vanzatorul trebuie sa achite un impozit constand in 3% din suma care depaseste 450.000 lei. Impozitul se achita la data incheierii contractului de vanzare, catre stat si este perceput de notarul public pentru a fi virat mai departe la bugetul de stat. Deci nu este o "taxa notariala" ci un impozit pe veniturile realizate din tranzactii imobiliare.
MihailZC, utilizator

MihailZC a scris:

Vanzatorul trebuie sa achite un impozit constand in 3% din suma care depaseste 450.000 lei. Impozitul se achita la data incheierii contractului de vanzare, catre stat si este perceput de notarul public pentru a fi virat mai departe la bugetul de stat. Deci nu este o "taxa notariala" ci un impozit pe veniturile realizate din tranzactii imobiliare.

Chiar daca terenul a fost confiscat de comunisti dupa care prin instanta retrocedat ?
Chiar dacă.
nici nu are cum sa fie altfel.. ca il luau comunistii sau nu, e oricum in proprietatea vanzatorului acum si acesta vrea sa il vanda.
Am pus aceasta intrebare deoarece in 2012 am vandut alt teren in aceiasi situatie si am fost scutit de aceasta taxa .

gi-jane2 a scris:

nici nu are cum sa fie altfel.. ca il luau comunistii sau nu, e oricum in proprietatea vanzatorului acum si acesta vrea sa il vanda.