avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate RoxanaRRR

Activitate RoxanaRRR

Daca am custodie exclusiva si am fost cu avionul cu fetita mea in Anglia cu pasaportul ei si decizia de divort , pot iesi din tara sa plec in Turcia cu ea dar cu autocarul? Precizez ca decizia de divort in care se afla si decizia custodiei sunt in acelasi document si cand am fost in Anglia cu avionul nu am avut acest document tradus in alta limba am folosit documentul in lb romana. Cand plecam in Turcia il folosim tot in lb. romana? Multumesc anticipat.
Urmeaza sa ma casatoresc in Turcia. Autoritatila din Romania mi-au zis ca am nevoie doar de certificatul de nastere si de casatorie multilingv in care se mentioneaza ca am fost casatorita si ca am divortat si de o adeverinta de celibat pe care am luat-o de la starea civila.Am apucat sa facem planurile , am luat biletul sa plec.Ieri m-am trezit ca defapt am nevoie si de o Declaratie de Celibat si de un Certificat de Cutuma si am inteles ca acestea din urma pot fi eliberate doar de catre Consulatul Romaniei in Turcia , in cazul meu de catre Consulatul Romaniei in Izmir.M-am apucat sa intru pe siteul Econsulat si sa fac cerere pentru declaratia de celibat si certificatul de cutuma de legislatie si scrie ca: După verificarea cererii de către Consulat, veți primi pe adresa dumneavoastră de email un mesaj privind parcurgerea următorilor pași. Efectiv nu stiu ce sa fac sa plec sa nu plec si sa astept sa imi verifice cei de la consulat cererea. Am inteles ca dupa ce o verifica primesc acceptul sa ma programez .Problema este ca nu stiu cat dureaza pana previzualizeaza ei cererea mea , nu stiu cat de repede poti obtine o data de programare.Aceste doua acte chiar nu se pot face la notar in Romania avand in vedere ca la consulat tot de catre un notar sunt facute? De ce trebuie sa fim pusi pe drumuri atat ba mai mult daca autoritatile din Romania imi explicau exact ce acte am nevoie faceam treaba cu Consulatul din timp dar nu am stiut , cei din Romania mereu au zis ca am toate actele.Am ajuns sa simt frustrari si stare de dezamagire cand vad ca una mi se zice si alta trebuie sa fac si ca trebuie sa aflu pe parcurs.De fiecare data cand i-am intrebat pe cei de la primaria de care apartin , mi-au zis ca adeverinta de celibat este aceeasi cu certificatul de cutuma dar nu sunt una si acelari lucru se pare.In adeverinta mea de celibat scrie ca pe marginea certificatului meu de nastere sunt urmatoarele mentiuni ....data la care am fost casatorita si data la care am divortat si nu scrie ca in momentul de fata sunt necasatorita . Certificatul de cutuma de legislatie are mai multe pagini si sunt specificate lucruri din legislatie legate de casatorie , bigamie etc si se trec inclusiv datele viitorului sot si ca suntem eligibili ca sa ne casatorim etc.In acelasi timp Adeverinta de Celibat ( luata de la starea civila din Romania )nu e acelasi lucru cu Declaratia de Celibat ( cea de care zic ei ca se face numai la consulat),in adeverinta de celibat scrie cand m-am casatorit cand am divortat si nu scrie ca in momentul de fata sunt necasatorita in acea declaratie de celibat se mentioneaza tot asa datele mele personale si datele viitorului sot si ca declar ca nu sunt casatorita si ca sunt eligibla sa ma casatoresc in Turcia etc. In concluzie actele sunt : certificat de casatorie cu mentiunea divort multilingv , certificat de nastere cu mentiunea divort multilingv ,ambele nu trebuie supralegalizate sau apostilate pentru ca Turcia este in Conventia cu Romania in acest sens , adeverinta de celibat de la primarie din Romania apostilata de catre prefectura de care apartin apoi tradusa in limba turca si apostilata , declaratia de celibat care se face doar la sectia notariala de la consulatul Romaniei in Turcia apoi tradusa si supralegalizata , certificat de cutuma de legislatie care se pare ca se face tot la consulatul Romaniei din Turcia apoi tradus in lb turca si supralegalizat acolo in Turcia.Imi poate da cine un sfat legat de tot ce am scris?Chiar nu pot face declaratia de celibat ( avand deja adeverinta de celibat) in Romania la notar si Certificatul de Cutuma de legislatie tot in Romania la notar?
Multumesc.
Am primit adeverinta de celibat de la primarie ( am inteles ca se mai numeste si anexa 9) . O sa am nevoie de ea in Turcia unde doresc sa ma casatoresc.Problema este ca in aceasta adeverinta scrie ca pe marginea certificatului meu de nastere sunt operate urmatoarele mentiuni . Casatorita la data de..... divortata la data de..... Nu scrie ca la data actuala nu sunt casatorita sau ceva sa reieasa ca in momentul de fata nu sunt casatorita.Cand i-am intrebat pe cei de la starea civila de la primarie despre acest aspect , ei au spus ca se subintelege. Credeti ca o sa am probleme la primarie in Turcia si ei nu vor subintelege asta?
Buna ziua. Sunt cetatean roman si peste doua saptamani am casatoria civila in Turcia cu un cetatean turc. Am vrea sa ne stabilim in Romania dupa aceea asa ca din cate am inteles trebuie sa vin in Romania cu actul de casatorie si sa il transcriu in Romania la autoritatile competente. Dupa aceea vreau sa stiu ce ar fi mai bine sa facem sa ceara viza de turist adica viza de scurta sedere si sa vina pentru 30 de zile ca sa ma viziteze dupa care sa se intoarca in Turcia si sa aplice pentru viza de lunga sedere pentru reintregirea familiei ca in urma acesteia cand o sa fie aici in Romania sa ceara permis de sedere ca sa poata ramane cu mine in Romania si sa isi gaseasca un loc de munca sau sa ceara direct viza de lunga sedere pentru reintregirea familiei. Casatoria este reala , sentimentele noastre sunt reale dar cu toate astea am inteles ca cei de la emigrari ar accepta destul de greu ideea ca este totul real . Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu intampin probleme.Multumesc.
Va multumesc inca o data pt. raspuns. Daca sunteti din Bucuresti si voi avea nevoie de un avocat, avand in vedere ca nu stiu la ce sa ma astept din partea lui, pot sa apelez la dv. sa ma reprezentati in instanta?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Este datorie comuna si prin urmare ambii soti poti fi tinuti solidar de plata acesteia daca creditul a fost unul pentru nevoile casatoriei, ceea ce nu este cazul in speta dvs.

Multumesc pt. raspuns. Eu sincer nu am cum sa sprijin asa ceva pt. ar face asta doar ca sa fie motiv sa ma mai injure putin sau sa imi vorbeasca urat. El si la divort in sala de judecata i-a spus doamnei judecator ca nu il intereseaza copilul si nici sa il sprijine pe viitor sau sa il vada. El are tulburare organica de personalitate si este imprevizibil . Nu simte afectiune,enpatie,mila. De asta imi fac griji. A mai fost casatorit dupa mine si mai are un baiat si a divortat si a doua nevasta de el si are custodie exclusiva si la fel a fost.
Divort fara partaj. In 2015-2016 am avut divortul de sotul meu. In timpul casatoriei a luat fara stirea mea un credit provident ca sa isi cumpere haine de firma. Am aflat dupa de imprumutul acesta si cat timp am mai fost impreuna am achitat eu rata ,saptamanal ma vedeam cu o doamna de la Provident si ii achitam. Am divortat,mi-am vazut de viata mea si m-am trezit ca imi vin acasa mie plicuri de la Provident cum ca nu a platit de atunci si ca il dau in judecata. El poate dupa atatia ani sa ma oblige prin partaj sa ii platesc eu datoria la Provident? Eu nu am beneficiat de nici un leu in acel moment.
Buna ziua.Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.Am o fetita nascuta in 2012 iar in 2015 am divortat , am primit custodie exclusiva iar tatal copilului nu a cerut in instanta dreptul la vizita ba mai mult a spus in instanta ca pe el nu il intereseaza sa plateasca pensia alimentara pentru ceva ce nu vede. Suntem in 2022 si nu mi-a platit niciodata pensia alimentara , nu a vizitat niciodata copilul in toti acesti ani ,nu a sunat copilul. Fetita are 10 ani acum si nu isi cunoaste tatal si il considera tata pe actualul meu cu care sunt din 2016. Nu i-am vorbit niciodata urat despre tatal ei si isi aduce aminte vag ca era un om violent fizic si verbal cu mine cand eram impreuna.Are o poza cu el dar mi-a zis ca nu o intereseaza persoana.In 2018 am depus o plangere impotriva lui pentru ca ma santaja si ma ameninta de pe tot felul de conturi false pe facebook si tot atunci am facut si sesizare la organele de politie ca nu plateste pensia alimentara de cand am divortat.Din 2018 pana in prezent nu am mai primit nimic de la politie vis a vis de plangerea facuta de mine si m-am trezit ieri ca ma suna de la sectia de politie si imi spun sa vin vineri sa imi mai ia o declaratie.Eu am ramas uimita pt. ca nu ma asteptam ca dupa atatia ani sa mai primesc vesti de la politie dar uite ca se intampla.Acum intrebarea mea este: fetita are 10 ani , de la 2 ani jumate nu si-a vazut tatal, nu a contactat-o nici telefonic si in nici un fel si in viata ei el practic nu exista.Daca afla de dosarul pental si ma trezesc ca razbunare ca o sa deschida in instanta ca vrea sa isi vada copilul iar copilul nu vrea pentru ca nu face parte din viata ei , poate instanta sa oblige copilul sa il cunoasca? Tin sa precizez ca el sufera si de tulburare organica de personalitate.Am avut si ordin de protectie impotriva lui dupa divort , a fost implicata si protectie copilului in timpul casniciei .
Răspuns la discuția Proces Kredyt Inkaso
problema e alta , ca ei ma dau in judecata pt in terminal achizitionat la abonament din 2015 dar la dosar este contractul din 2013 cand m-am portat la vodafone si am luat un terminal pe care l-am achitat si aveam contractul pe 24 luni.