avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Melania

Activitate Maria Melania

Răspuns la discuția Infiintare poprire dupa 10 ani
Multumesc.
Răspuns la discuția Infiintare poprire dupa 10 ani
Va multumesc.
Angajatul unde trebuie sa depuna contesatie, la Primarie sau la Judecatorie?
Buna ziua,
in calitate de tert poprit, am primit in data de 10.10.2023 adresa de infiintare poprire de la Primarie, pentru un salariat. Adresa este datata 29.09.2023, dar are anexat un Titlu executoriu din data de 01.07.2013 care face referire la un dosar de executare din 2012, pentru o amenda contraventionala PF. Avand in vedere ca au trecut 10 ani de la emiterea titlului executoriu, ar trebui contestata aceasta poprire? Daca da, de catre cine se intocmeste si unde se depune aceasta contestatie?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Valoare tichete de masa
Multumesc.
Buna ziua.
Firma la care lucrez acorda tichete de masa lunar, in primele zile ale lunii următoare celei pentru care se stabilesc aceste drepturi, dupa definitivarea pontajului. Valoarea nominala a tichetelor de masa acordate este cea stabilita conform legii pentru perioada pentru care se acorda.
In luna august au fost acordate tichete de masa aferente lunii iulie 2023 la valoare nominala de 35 lei, valoare stabilita incepand cu data de 01.08.2023. Pentru luna iulie 2023 valoarea nominala a tichetului de masa a fost de 30 lei. Cum se trateaza aceasta situatie? Se introduce in statul de plata aferent lunii iulie 2023 valoarea nominala a tichetului de masa de 35 lei sau de 30 lei. Daca corect este 30 lei, cum se trateaza difereta de 5 lei/tichet de masa acordat in plus?
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna seara,
in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a acestora depaseste suma plafonul a 12 salarii minime 27,600 lei. Anul trecut am depus declaratie cu venitul estimat pentru 2021. Anul acesta depun declaratia unica cu suma realizata in 2021 si estimez aceleasi venituri pentru 2022. Trebuie sa bifez si CASS? Avand in vedere ca incasez si venituri din salarii, fiind angajata si mi se retine CASS din salariu, mai trebuie sa platesc CASS pentru 2021 si din veniturile din chirii? Daca da, bifez si pentru 2022 optiunea de plata CAS? Dar CAS pentru realizatul din 2021 si estimatul din 2022?
Multumesc.
Va multumesc!
Buna ziua,
in baza unui contract incheiat cu o firma din Germania, se factureaza periodic reparatia unor vehicule, al caror proprietar este firma din Germania. Reparatia se efectueaza la sediul firmei reparatoare din Romania, iar , dupa reparatie, vehiculele circula pe teritoriul Romaniei. Factura se emite in euro, clientului din Germania, care a transmis un cod de TVA valid. Operatiunea este taxabila din punct de vedere al TVA sau este scutita?
Multumesc.

Multumesc!