avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, in calitate de tert poprit, am primit in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, in calitate de tert poprit, am primit in luna mai ...

Buna ziua,
in calitate de tert poprit, am primit in luna mai 2018 adresa de infiintare poprire pentru un salariat. Am infiintat poprirea pe salariul angajatului, am retinut sumele solicitate de executor si le-am virat in totalitate in contul specificat de executor. In luna august 2018 am primit adresa de desfiintare a popririi (conform art. 794 alin 1 din Cod Prc. civ).
Acum, in luna martie 2021, am primit adresa de mentinere a masurii popririi pentru o suma de x lei, reprezentand diferenta debit, in acelasi dosar.
In aceeasi adresa se mentioneaza ca dupa virarea sumei sa procedam la desfiintarea popririi.
Este posibil ca odata desfiintata o poprire, dupa 2 ani sa se mai solicite sume de catre executor?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Maria Melania , utilizator 10:45, 12 Martie 2021
Dumneavoastră sunteți terț poprit și trebuie să vă supuneți deciziei executorului judecătoresc.
Chiar dacă este ceva ilegal, numai instanța de judecată poate anula o executare silită.

Dacă angajatul dumneavoastră se simte prejudiciat, are calea deschisă către instanța de judecată să depună CONTESTAȚIE la executare. Îl puteți ajuta cu un avocat bun.
Spuneți că au trecut doi ani, dar prescrierea dreptului la executare silită intervine după trei ani.
Ultima modificare: Joi, 11 Martie 2021
Dapix, utilizator
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desființarea popririi din inițiativa terțului poprit? Lazlow Lazlow Societatea noastră are calitatea de terț poprit în cadrul unui dosar de executare. Conform dispoziției de poprire, avem obligația de a indisponibiliza ... (vezi toată discuția)
Desființarea popririi din inițiativa terțului poprit? Lazlow Lazlow Societatea noastră are calitatea de terț poprit în cadrul unui dosar de executare. Conform dispoziției de poprire, [b]avem obligația de a indisponibiliza ... (vezi toată discuția)
Ridicarea popririi gh3gh1 gh3gh1 un salariat a avut o poprire pe salar, infiintata de catre un executor judecatoresc. s-a primit o adresa prin care se solicita ridicarea popririi pe salariu. ... (vezi toată discuția)