avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate cristi0009

Activitate cristi0009

Buna ziua, am si eu o problema cu o vecina care imi arunca resturi de paine, mamaliga, oase pe presul de la intrare.Asta face de mai mult timp, cu pauze, observ ca atunci cand vine toamna incepe sa faca gestul acesta, poate ca i se produc niste schimbari prin creier de la vreme.Mai si da de mancare unui caine mic care sta prin scara blocului si i-a pus si un pres pe care sa doarma intre apartamentele noastre.Odata m-am intors dintr-0 vacanta si ii pusese un pulover gros pe care sa doarma direct in fata usii mele.Nu i-am zis nimic deocamdata, ca femeia e cam batrana si m-a gandesc ca nici macar nu mai stie ce face, dar cui sa ma adresez ca sa rezolv aceste probleme.Stiu ca e ea pt ca are un baston cu care merge si se aude, am verificat imediat dupa ce a intrat la ea in apartament azi si era o punga cu resturi de paine pe presul meu, cu care i-a dat la caine sa manance.Acum eu nu inteleg de ce le pune pe presul meu, cand cainele nici nu le mananca.Ideea e ca ce ii pot face? motive de dusmanie nu cred sa aiba, imi zambeste mereu si ma saluta, dar femeia nu e in toate mintie de imi lasa mizerii la usa mea.Cui ma pot adresa?
Răspuns la discuția datorii
Si daca in timp datoriile devin mai mari decat mostenirea?renunt la mostenire si scap de datorii?ea incearca sa mai plateasa din ele, dar nu cred ca poate sa acopere tot...
Discuție datorii
Mama are niste datorii la ANAF si la o banca.In caz ca mama ar muri, doamne fereste, datoriile imi revin mie?nu mai are alti copii, sunt singur la parinti.Am inteles ca daca renunt la mostenire, scap si de datorii, e adevarat?si daca da cum fac sa renunt? adica ce proceduri sunt de facut?trebuie sa lase mama testament sau nu?
Răspuns la discuția procura pensie
Am o alta intrebare.Daca doamna fereste mama moare si mai raman datorii, o sa vinaANAF-ul sa imi taie veniturile sau sa ia casa sau nu? eu am inteles cadaca renunt la mostenire nu e nici o problema, dar vreau sa stiu sigur.
Răspuns la discuția procura pensie
Deci sa inteleg ca nu am nici o problema cu ANAF-ul daca imi face procura/imputernicire pe numele meu pt pensie?
Răspuns la discuția procura pensie
Mama a zis ca a vorbit cu cei de la banca de unde ia pensia si ca nu-mi face procura, ci o imputernicire pe 1 an de zile.Nu este acelasi lucru?
Răspuns la discuția procura pensie
Deci merg cu mama, fac procura si nu e nici o problema cu ANAF-ul? sper ca asa e.Dar ce acte ne trebuie si cat dureaza procesul?
Răspuns la discuția procura pensie
Inca nu am inteles daca eu patesc ceva devenind imputernicit pe pensia mamei.Ca am si eu venituri pe care nu doresc sa mi le blocheze ANAF-ul.
Discuție procura pensie
Mama vrea sa plece din tara si vrea sa-mi faca procura la pensie sa i-o ridic eu.Problema este ca ANAF-ul i-a blocat un sfert din pensie si va intreb daca facand procura o sa am eu probleme cu ANAF-ul, si daca exista riscul sa-mi blocheze si alte venituri.Va multumesc.