avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Monica Alupoaei

Activitate Monica Alupoaei

Buna ziua. Tatal meu are un picior amputat si infarct miocardic acut cu fractia de ejectie de 35%. Nu se poate deplasa, dar poate sta in pat in fata calculatorului sau sa lipeasca niste plicuri. Multumesc.
Buna ziua.
Tatal meu este pensionat pentru limita de varsta si este incadrat la gradul de handicap grav cu asistent personal. Se poate angaja la o firma particulara cu activitate la domiciliu dar fara sa ii fie sistate pensia, indemnizatia de handicap si indemnizatia de insotitor?
Va multumesc!
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie: am nascut prematur pe data de 02.05.2018. Am fost internata in spital pe data de 02.05.2018 si voi fi externata cu data de 29.05.2018. Tinand cont ca eu inca lucram si nu intrasem inca in concediul prenatal - de la serviciu imi cer concediul medical. Cine imi va elibera acest concediu? Se poate sa mi-l elibereze medicul de familie retroactiv din data de 02.05.2018 sau pe perioada cat am fost internata trebuie sa-mi elibereze medicul din spital? Va rog daca puteti sa imi spuneti in ce lege gasesc informatii privind concediul medical. Multumesc mult.