Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Persoanele pensionate si cu handicap se pot angaja?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Persoanele pensionate si cu handicap se pot angaja?

Buna ziua.
Tatal meu este pensionat pentru limita de varsta si este incadrat la gradul de handicap grav cu asistent personal. Se poate angaja la o firma particulara cu activitate la domiciliu dar fara sa ii fie sistate pensia, indemnizatia de handicap si indemnizatia de insotitor?
Va multumesc!
Se poate angaja dacă este la pensie pentru limită de vârstă.
Dar sa nu se puna intrebarea cum poate desfasura activitate daca dansul are nevoie de insotitor pe durata zilei...
Persoanele cu handicap indiferent de grad, au dreptul la muncă dacă nu beneficiază și de pensie de invaliditate gradul 1 sau 2.
Buna ziua. Tatal meu are un picior amputat si infarct miocardic acut cu fractia de ejectie de 35%. Nu se poate deplasa, dar poate sta in pat in fata calculatorului sau sa lipeasca niste plicuri. Multumesc.
Nu am spus ca e rau sa munceasca, chiar ma bucur ca doreste asta, am spus sa nu creada domnii de la pensii* ca poate muncii si sa le vina vreo idee...dar domul mai sus a spus ca se poate cumula pensia cu salariul, asa ca... spor la treaba :)))
Ionut.ion, utilizator