avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate helene alexia

Activitate helene alexia

Stiu destul de bine ce am semnat chiar daca au trecut ceva ani de atunci si cred ca vrea sa ma intimideze ca fiind batrana si singura ma poate fura folosinduse de o hartie facuta de mana ca eu sa merg sa semnez un act de vanzare cumparare. Va multumesc pentru raspuns din suflet
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hartia facuta de mine si arendas este doar atat ca nu il voi deranja pe perioada arendari nici decum ca ii vand eu lui pamantul. Iar in contractul facut cu primaria nu este nicaeri specificat ca vreau sa vand sau ca voi vrea sa vand peste cativa ani.
Si nu inteleg de ce sa dus la notar si ma chemat pe mine sa semnez vanzare cumparare cand nici nu este cazul sa vand pamantul. Si pe plic zice ca sunt chemata in judecata la notar ceea ce nu am auzit in viata mea asa ceva
Buna ziua am mare nevoie de Ajutor nu imi pot permite un avocat si de aceea apelez la voi sa imi da-ti un sfat sau ce trebuie sa fac/
In urma cu 11 ani am arendat un pamant pentru 25 ani pentru suma de 3000 lei. Arendasul a zis sa fac o hartie la mana intre mine si el cum ca eu nu ma voi razgandi si peste ceva timp ii voi lua pamantul si am facut un acord pe hartie ca nu il voi deranja cat timp el detine pamantul cei 25 ani. Dupa 11 ani ma trezesc ca imi vine un plic acasa in care sunt chemata pe data de 8.02.2024 la un birou notarial sa semnez contractul de vanzare cumparare ceea ce eu nu am facut niciodata nimic nici un act de genul asta. Specific in contractul de arenda nu zice nimic despre vanzare cumparare. Nu inteleg de unde si pana unde ma cheama pe mine la notar sa fac vanzare cumparare? In plicul primit acasa se intelege ca el practic se foloseste de aceea promisiune ca nu il voi deranja pe perioada arendari si ca acea promisiune a transformato in promisiune de vanzare cumparare cu o semnatura falsa a unui vecin care acel vecin nu a semnat niciodata nimic habar nu are nici nu coincide acea semnatura cu a vecinului zice ca acel vecin este martor dar vecinul a vazut si nu recunoaste semnatura. Vecinul se va prezenta cu mine la notar pentru a arata ca nu este semnatura lui si ca nu este nimic adevarat din ce spune arendasul. Ce pot sa fac in situatia asta? VA ROG SA MA AJUTATI. VA MULTUMESC.
lui ia dat deja condamnare definitiva 2 ani si 6 luni si am vrea sa stim daca mai putem face ceva
Buna ziua
Dupa un proces de 7 ani i sa dat definitiva 2 ani si 6 luni fara nici o proba noua adusa la dosar si fara sa mai aiba drept de apel poate sa mai faca ceva? Poate sa faca arest la domiciliu cu bratara?
Discuție Datorie
Buna ziua
Am o intrebare,soacra mea a stat o perioada lunga cu chirie la un camin care apartinea al unei interprinderi si dupa ceva timp a trebuit sa se mute la tara ca nu mai putea plati chiria.In timpul in care sa mutat avea cateva datorii la acel camin si interprinderea respectiva a dato in judecata si ia pus o anumita suma pe luna de plata pana achita datoria. Dansa are o pensie foarte mica este bolnava operata de cancer de col uterin si alte boli si nu isi mai permite sa plateasca acei bani ca are nevoie de medicamente permanent.Casa de la tara este pe numele ei dupa ce a decedat parintii.Daca nu mai plateste acei bani cu acte doveditoare ca are nevoie de bani permanent poate sa ii ia casa?
Răspuns la discuția vanzare cumparare
da care ar fi pretul unui pamant gol fara constructie pe el pentru 400 mp asa in mare ma intereseaza
Buna ziua.Ce acte iti trebuie pentru constructia unei case? Si cat te costa sa faci acele acte?
Buna ziua. Cat te costa sa faci acte pentru 400 mp de pamant si ce acte trebuie? Pamantul este gol nu este construit nimic pe el
Răspuns la discuția condus fara permis de conducere
0,97