avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate simecomed

Activitate simecomed

Buna ziua.Am dori infiintarea unei asociatii non-profit. Pot fi, intre membrii fondatori , 2 persoane fizice, care sunt asociati in 3 firme-microintreprinderi-o persoana detine peste 25% in 2 firme si o persoana detine peste 25% intr-o firma, astfel incat cele 3 firme sa poata face sponsorizari catre asotiatie?
Si inca o intrebare: firmele pot face sponsorizari trimestriale? cu conditia incheierii contractului trimestrial si a platii pana la sfarsit de trimestru, avand dreptul si la deducerea a 20 % din impozitul trimestrial?
Multumesc
Buna ziua,
Am pus intrebarea la un moment dat care cod CAEN este corect pentru o societate care are ca obiect de activitate prestarea de servicii de mediu- intocmire Declaratii, evidenta gestiune deseuri, intocmire documentatie pt autorizare? Mi s-a raspuns 7490. Mentionez ca acum am ca si cod CAEN 7112. Ar fi indicat sa modific la Registrul Comertului codul? Sa nu se mai regaseasca in denumire activitate de consultanta.
Mentionez ca dorim sa ramanem platitori de impozit pe venit, sa ramanem microintreprindere.
Multumesc
Buna ziua,
Care cod CAEN este corect pentru o societate care are ca obiect de activitate prestarea de servicii de mediu- intocmire Declaratii, evidenta gestiune deseuri, intocmire documentatie pt autorizare?
Multumesc
Buna ziua,
Pentru o microintreprindere, cu 5 salariati, mai este obligatorie condica de prezenta?
Multumesc
Buna ziua,
am un salariat care si-a dat demisia, i s-a acceptat cu perioada de preaviz de 20 de zile.Este in perioada de preaviz incepand cu 03.12. Intre timp a intrat in carantina si-mi va aduce Concediu medical. Influenteaza acest fapt perioada de preaviz? sau merg in paralel fara sa se influenteze?
Multumesc
Pentru perioada de somaj tehnic se calculeaza concediu de odihna?
Am o demisie si tb sa calculez zilele de concediu de odihna cuvenite pt perioada lucrata.
Multumesc
Am prevazut, in calitate de angajator, prin CIM acordarea de tichete cadou de Craciun si Pasti. Cu noua situatie va fi dificil, cum se poate legal renunta la acordarea lor?
Multumesc
In cazul in care transportul este asigurat de cumparator,la o livrare intracomunicara, vanzatorul este suficient sa aiba la dosarul contabil factura cu marfurile livrate, VIES-ul , Declaratia cumparatorului si CMR-ul?
Exista o declaratie model a cumparatorului ?
Multumesc
Am un salariat care are 3 zile de concediu medical in februarie.El este angajat la o firma cu 8 ore iar la 2 firme cu timp partial. Concediul medical il inregistrez doar pe firma unde lucreaza cu 8 ore?
Multumesc
Răspuns la discuția Vanzare marfa catre PF
Doar ca vanzarea se face direct din fabrica. Nu avem magazin de vanzare cu amanuntul, dar avem casa de marcat