Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membri fondatori ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membri fondatori ONG

Buna ziua.Am dori infiintarea unei asociatii non-profit. Pot fi, intre membrii fondatori , 2 persoane fizice, care sunt asociati in 3 firme-microintreprinderi-o persoana detine peste 25% in 2 firme si o persoana detine peste 25% intr-o firma, astfel incat cele 3 firme sa poata face sponsorizari catre asotiatie?
Si inca o intrebare: firmele pot face sponsorizari trimestriale? cu conditia incheierii contractului trimestrial si a platii pana la sfarsit de trimestru, avand dreptul si la deducerea a 20 % din impozitul trimestrial?
Multumesc
george-neagu, moderator
Nu conteaza in cate si ce fel de firme sunt asociati, actionari sau administratori membrii unei asociatii, indiferent ca sunt fondatori sau au devenit ulterior membri, indiferent ca sunt membri simpli sau fac parte din Consiliul Director. Nu exista nicio conditie sau consecinta a implicarii sau nu in vreo firma cand e vorba de apartenenta si activitate intr-un ONG.
Sponzorizari se pot face si in fiecare zi, si lunar, si trimestrial... dupa cum convin contractual sponsorul si ONG-ul, si sunt deductibile din impozitul datorat. cat timp sa respecta conditiile procentuale prevazute de Codul Fiscal . Nu am prea inteles care ar fi nelamurirea....