avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate nicolenta

Activitate nicolenta

Răspuns la discuția Divort
Va multumesc pentru raspunsuri! Am deja un avocat, insa de cate ori am stat de vorba era f grabita. Ma voi duce saptamana aceasta si am sa ii cer sa isi faca timp sa vorbim mai pe indelete .Probabil ca dumneaei stie ce face, insa am destule nelamuriri si vreau macar sa stiu in ce situatie ma aflu.
Răspuns la discuția Divort
Cu el nu se poate discuta absolut nimic. Am incercat de nenumarate ori. E mai schimbator ca vremea. De divort nici nu vrea sa auda ,dar sa mai cada si de acord asupra motivelor.Mi-a si spus, de altfel, ca ma va plimba prin tribunale ani de zile, plus amenintari ca imi ca lua si copilul si casa( desi vad ca nu este prea interesat, din moment ce nu se prezinta)
Am venituri stabile si o casa care este obtinuta prin credit ipotecar, facut de amandoi, in timpul casatoriei. Chiar daca nu as obtine eu casa( desi pot face dovada ca am investit in ea mai mult decat pretul la care am cumparat-o), ne putem muta la parintii mei care au o casa f mare si cu toate conditiile necesare cresterii unui copil.
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. As fi vrut sa se pronunte divortul cat mai repede pentru a obtine custodia copilului ( sper), deoarece sotul meu de cate ori vrea sa se razbune pe mine ii face rau copilului. De exemplu, nu il lasa sa manance, pur si simplu mi-l ia de la masa si in situatia asta nu pot sa ma duc sa tracem unul de o parte si celalalt de cealalta.De asemenea, daca vreau sa scot copilul afara si el nu vrea, il ia si zice ca avem aceleasii drepturi,inca, si daca el nu vrea sa iasa afara eu nu pot sa il iau. Acum nici eu nu stiu ce sa fac. nu ar trebui din momentul in care incepe divortul unul dintre parinti sa aiba custodie temporara pana la finalizarea divortului? Mi-e si frica sa plec cu copilul ca pe urma sa nu zica,mai stiu eu, ca l-am rapit si sa pierd custodia.
Acum, banuiesc ca spun si aberatii, de multe ori imi dau si eu seama ca nu se poate asa ceva, insa cand esti in situatia asta si cand este propriul copil la mijloc ti se pare posibil orice si nu vreau sa risc sa il pierd dintr-o greseala sau neinformare
Discuție Divort
Buna seara!
Am si eu o intrebare: Cate infatisari( aproximativ) sunt la un divort? precizez ca ieri am avut a doua infatisare. La prima, a fost intrebat sotil daca este de acord cu divortul , iar el a spus ca nu si a spus ca vrea sa isi ia avocat. la a doua infatisare nu s-a prezentat nici el, nici vreun avocat, iar avocata mea a cerut martori . s-a stabilit urmatoarea infatisare pt 24 iunie. Din cate stiam eu de la 1 iulie se intra in vacanta. Asta inseamna ca daca nu se pronunta pe 24, continuam la toamna? Exista sansa sa se termine pe 24?
Mai precizez ca din casatorie a rezultat un copil care acum are 9 luni
Răspuns la discuția cerere de divort
multumesc mult pentru sfaturile dumneavoastra.
Răspuns la discuția cerere de divort
dar credeti ca ar fii mai bine sa divortez inainte sau dupa nastere? ar putea influenta asta cu ceva?
Răspuns la discuția cerere de divort
sunt insarcinata in 4 luni si vreau sa divortez . as vrea sa stiu ce drepturi ar putea avea actualul sot asupra copilului daca voi declara tata necunoscut. alta problema ar mai fi aceea ca am facut impreuna un credit ipotecar dupa care parintii mei au investit in apartamentul nostru cca 35 000 lei. cum se va proceda la partaj? ar putea exista unul?
as vrea sa mai adaug ca sotul meu avand probleme cu alcoolul nu cdred ca as avea incredere sa imi las vreodata copilul singur cu el acesta fiind motivul pt care as vrea sa il cresc singura. nu am facut niciodata vreo reclamatie la politie si nici nu mi-am scos vreun certificat de la medic atunci cand ma lovea.#-o