Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere de divort

Buna ziua. Imi poate spune cineva cu aproximatie, din momentul depunerii cererii de divort pana in momentul in care sotia primeste instiintarea sau citatia cam cat dureaza ? Si cam la ce distanta se stabileste primul termen ? Va multumesc
Primul termen se stabileste cam la o lun ade la depunerea cererii.

Cat dureaza divortul? Depinde de care e: prin acord, din cupla unuia, cu copii.

Zi pe care-l preferi?:)
Daca divortul este intemeiat pe acordul ambelor parti, preşedintele instanţei va verifica existenţa consimţământului soţilor, după care, va fixa un termen de două luni în şedinţă publică.
Asa cum s-a mai scris divortul poate fi pronuntat din vina unuia sintre soti, prin acordul partilor sau din vina ambilor soti.
Durata unui proces de divort poate dura de la 2 luni.....pana la cativa ani, daca se pune la socoteala si exercitarea cailor de atac.
Daca divortul este intemeiat pe acordul ambelor parti, preşedintele instanţei va verifica existenţa consimţământului soţilor, după care, va fixa un termen de două luni în şedinţă publică.
Asa cum s-a mai scris divortul poate fi pronuntat din vina unuia dintre soti, prin acordul partilor sau din vina ambilor soti.
Durata unui proces de divort poate dura de la 2 luni.....pana la cativa ani, daca se pune la socoteala si exercitarea cailor de atac.
Mentiune: prin acordul partilor (si cel mai scurt) nu se poate daca exista copii minori rezultati din casatorie si daca de la casatorie n-a trecut cel putin 1 an.
Daca depuneti dvs cererea de divort se fixeaza termen de cca. o luna. In acest interval (cam in 10 - 15 zile) sotia primeste citatia. Daca si sotia, vazand citatia, constata si ea ca ar fi cazul sa nu se opuna si vrea sa divorteze si daca sunt indeplinite conditiile unui divort prin acord (nu exista copii minori + a trecut mai mult de un an de la data incheierii casatoriei) se poate pronunta desfacerea casatoriei la primul termen, "pacalind" astfel si termenul de 2 luni de care a vorbit elis.