avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate adina m

Activitate adina m

Buna ziua.Am avut un spatiu de productie inchiriat de la o persoana juridica in care am desfasurat activitati de fabricare a mobilei. Nu am mai achitat chiria in ultimele 3 luni, iar in data de 08.06.2010 cand am intentionat sa eliberez spatiul si sa imi iau utilajele si celelalte bunuri, dupa ce am intrat in spatiu, am fost bruscat si impiedicat de proprietar si angajati ai acestuia - care au sosit ulterior intrarii mele acolo - sa mi le iau. Mentionez ca am intrat in spatiu descuind usa in mod normal si ca proprietarul fusese informat de intentia mea de a elibera spatiu si a fost verbal de acord, spunand ca are oricum alt client. Proprietarul a sudat usile de acces in spatiu si mi-a sechestrat bunuri ale societatii si bunuri personale in valoare de aprox 100.000 ron.Mentionez ca nu am facut cerere scrisa de reziliere, nu am primit notificare de reziliere unilaterala din partea proprietarului si nu am incheiat nici un fel de intelegere scisa privitoare la datorie si modalitatea de plata a ei. In data de 08.-6.2010 am depus in instanta cerere de asigurare dovezi si ridicare a bunurilor in prezenta executorului judecatoresc care a primit termen in luna august 2010. Deoarece spatiul se afla intr-un oras in jud. Arges in care proprietarul spatiului are o influenta considerabila, la politie nu mi s-a primit nici o plangere pana la date de 13.07.2010 cand am insistat temeinic sa mi se primeasca plangerea de sechestru de bunuri. Intentionez sa intru in spatiu taind sudurile usilor si sa imi iau utilajele si stocul de marfa, deoarece am nevoie de ele pt. a-mi desfasura activitatea. Mentionez ca de la data sechestrului bunurilor nu am mai desfasurat nicio activitate economica, avand deja mari restante catre clienti. Ce ma sfatuiti sa fac ? Cu respect, adina m.
Deocamdata nici unul dar vor fi probabil mai mult de 5.
Daca fac declararea punctului de lucru la ORC trebuie sa fac si recodificarea odata cu aceasta mentiune ? După ce am mentiunea si incheierea de la ORC declar pct de lucru la admin. fin. la sectorul in care e sediul social ? Sau intai declar pct de lucru la admin. fin? Dar pct. de lucru e in alt judet. Asadar fac declaratia la ORC si admin. fin si la cele in a caror raza e sediul social si la cele de la pct. de lucru (respectiv Bucuresti sect. 2 la sediul social si Arges pt. punctul de lucru) ?. Nu e oare mai bine sa mut direct sediul cu activitate lucrativa in Arges si sa scap de drumuri si depuneri in doua localitati? Oricum fac recodificarea cu aceasta ocazie? In care situatie economisesc ceva la taxe? Multumesc, scuze ca sunt dezorientata! Va rog un sfat curand... sunt spre finalul celor 30 zile de la semnarea contractului de inchiriere pentru spatiu.....
Societatea mea a inchiriat un spatiu comercial de la o persoana fizica. Cum imi inregistrez in contabilitate cheltuielile cu energia electrica avand in vedere ca nu pot preschimba contractul de furnizare pe numele sociatatii mele, el ramanand al proprietarului. Va rog un sfat curand. Multumesc.
Multumesc . Problema e chiar grava, nu e de glumit. Eu am vorbit serios, iar IQ-ul militienilor contemporani e f.f. sensibil la haine, portofele si telefoane de sus in jos, cum bine stiti. Sper ca avocatul pe care l-am contactat sa fie si bine imbracat si competent, ceea ce va urez si dvs.
Pentru ROMY ..
Oameni buni, de ce nu scrieti corect romaneste ? VA VANDUT si S-AU FIRMA CU CARE? E greu sa folositi corect gramatical cratima ? Daca scrieti incorect gramatical, cine ve citeste mesajele are din ce in ce mai putina incredere in profesionalismul vostru ca si consultanti juridici, avocati sau care va e profesia. E chestiune de imagine. PLEASE!!!!!!!!
S-a incheiat procesul verbal despre care vorbiti si da, un exemplar se afla la sediul firmei. Problemele sunt acum urmatoarele ..
- executorul este INCA IN CONCEDIU din data de 4 decembrie 2007 si pana azi 10 ianuarie 2008 si ca atare nu a putut fi contactat pentru a ne pune la dispozitie documentatia in baza careia s-a facut ridicarea utilajului, pentru ca, REPET , PANA LA DATA DE 4 DECEMBRIE 2007 NU AM PRIMIT NICI O SOMATIE, HOTARARE JUDECATOREASCA ORI VREO CONVOCARE LA O EVENTUALA SOLUTIONARE AMIABILA A LITIGIULUI . Stiti desigur ca nu poti sa treci de secretara care raspunde la telefon sau te primeste la receptie cu intrebarea CINE IL CAUTA?, iar cand te recomanzi afli ca ii pare rau dar MOMENTAN NU ESTE........
- probabil ca acum timpul legal in care puteam contesta ridicarea s-a scurs si chiar nu se poate face nimic.
INTREB ACUM... DACA EXECUTORUL ISI PRELUNGESTE ASA-ZISUL CONCEDIU SI NU REUSESC SA IL CONTACTEZ PANA, SA ZICEM LA SFARSITUL ACESTEI LUNI, CUM POT SA ACTIONEZ IMPOTRIVA LUI SI A CELOR CARE L-AU ANGAJAT PENTRU ACEASTA ACTIUNE, CACI VA DEVENI EVIDENT ca nu s-a procedat corect.
- cu putina insistenta poti convinge orice politist de proximitate ori de la ordine publica sa insoteasca niste persoane bine imbracate care le solicita ajutorul la sectia de politie pentru a merge impreuna cu executorul -care face dovada calitatii sale si a obiectului deplasarii - printr-o delegatie simpla- sa asigure buna desfasurare a unei proceduri, asa ca principala problema nu este scenografia si prezenta acestor personaje la sediul firmei cand s-a facut ridicarea utilajului, CI IN BAZA CAROR DOCUMENTE S-A FACUT ACEASTA RIDICARE.
romy, nu inteleg ce vrei sa zici. Oricum cred ca se scrie ,, v-a facut ,,. Dar tot nu inteleg ce vrei sa zici tu cu facutul. Ai vreo idee ce ai vrut sa spui?
Buna seara. Va rog sa ma sfatuiti cum pot contesta ridicarea unui utilaj achizitionat de firma mea acum 18 luni in baza unui contract de gaj fara deposedare pentru care nu s-au achitat ultimele patru rate in cuantum de 5000 euro (din 18.750 total), avand in vedere ca pana astazi cand s-a efectuat ridicarea acestui utilaj in prezenta unui executor judecatoresc, a politiei si a reprezentantilor partilor, nu am primit nici o somatie de plata, instiintare, citatie ori ordin de sechestru nici prin posta, nici prin afisare la sediul social ori la punctul de lucru, iar creditorul nu a facut dovada sumei pe care o datora firma mea, executorul precizand ca nu aceasta suma (propriu-zis recuperarea ei ) face obiectul prezentei lor acolo si procedurii in desfasurare ci recuperarea propriu-zisa a utilajului. Va multumesc.