Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract inchiriere de spatiu intre firma si pers ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract inchiriere de spatiu intre firma si pers fizica

Societatea mea a inchiriat un spatiu comercial de la o persoana fizica. Cum imi inregistrez in contabilitate cheltuielile cu energia electrica avand in vedere ca nu pot preschimba contractul de furnizare pe numele sociatatii mele, el ramanand al proprietarului. Va rog un sfat curand. Multumesc.
nu ai cum...sorry
In contractul de inchiriere ce este prevazut referitor la plata utilitatilor?
Va trebui ca mai intai, in baza contractului de inchiriere sa teceti utilitatile [pe numele societatii Dvs.
Le inregistrezi in baza contractului de inchiriere, in care trebuie precizata obligatia chiriasului de a suporta cheltuielile de intretinere: gaz, apa-canal, energie electrica, salubritate, etc. Tot in contract prevezi si obligatia locatorului de a-ti da copie dupa toate facturile pe care le primeste de la furnizorii de utilitati (sau facturile in original), dar de platit te sfatuiesc sa platesti direct la furnizori.
Si pe cat posibil e bine de trecut in chitanta" platit de SC.."