avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate mihai lupu

Activitate mihai lupu

Directorul de scoala este sau nu functionar public?

Am tot gasit diverse posturi prin care se sustine ca Directorul de scoala nu este functionar public in acceptiunea codului administrativ.

Am citit si eu art 385 din codul administrativ si art (2):
"(2) Funcţiile publice teritoriale sunt funcţiile publice stabilite, potrivit legii, în cadrul instituţiei prefectului, serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale celorlalte organe ale administraţiei publice centrale din unităţile administrativ- teritoriale, precum şi instituţiilor publice din teritoriu, aflate în subordinea/coordonarea/sub autoritatea Guvernului, a ministerelor şi a celorlalte organe ale administraţiei publice centrale. "

Din ce inteleg eu din acest alineat institutiile aflate sub autoritatea ministerelor(in cazul nostrul scoala este institutie publica aflata sub autoritatea Ministerul Educatiei) indeplinesc functii publice. Nu ar face asta ca directorul unei scoli sa fie functionar public in acceptiunea Codului Administrativ?

PS: Directorul unei scoli refuza eliberarea unor documente de interes public conform legii, si din ce inteleg nu pot depune plangere la contencios administrativ pentru ca directorul scolii nu este functionar public in acceptiunea codului administrativ. Daca este asa eu cui ma pot plange?
Inregistrarea sedinta cu parintii.

Buna ziua.

Este legal sa atasez unei sesizari catre Inspectoratul scolar a unei inregistrari audio de la o sedinta intre parinti si directorul scolii? Cu aceasta inregistrare vrea sa probez ca directorul spune ceva parintilor si altceva ISJ-ului?

Este legal sa inregistrez audio o sedinta cu parintii, fara a o face publica, dar sa o pot trimite organului de control(in cazul acesta ISJ/DGIP) fara acordul celor prezenti?

Din ce stiu eu, sedintele dintre parinti si director pot fi considerate de interes public, si ar putea fi inregistrate fara acordul participantilor. Mai ales ca se discuta decizii ale scolii care sunt publice. Procesul verbal al sedintei nu poate sa aiba detaliile care o inregistrarea audio o mentine, plus ca PV este scris de un cadru didactic care exclude multe, sau le prezinta intr-un mod favorabil conducerii scolii.
Buna ziua,

DSP si ISU am notificat din prima zi(dar din pacate timpul de raspuns este de 30 zile - timp in care copilul meu nu o duce mai bine). Nu stiam ca intra in aria DGASPC si scoala. Multumesc. Am sa cer si lor interventia.

Legat de partea penala. Daca consiliu a luat decizia aceasta, se poate depune plangere penala impotriva membrilor care au aprobat decizia? Sau se poate face plangere penala impotriva consiliului ca entitate juridica?

Daca inteleg bine Articolul 491 din Ordonanta de Urgenta 57/2019 functionarul public ar putea intra in solidar la platile daunelor cu unitatea, care presupun ca ar insemna in cazul in care se da in judecata in civil.

Nu sunt in domeniu. doar un parinte ingrijorat de bataie de joc pe care unitatea de invatamant o arata fata de copii mei. Si daca trebuie sa invat toate legile Romaniei pentru a le oferi o sansa in viata, este un pret mic de platit.

Multumesc inca o data pentru ajutorul acordat.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns.

Conform legii invatamantului 198/2023 Art 106 alin (1) punctul (b) :
(1) În calitate de membri ai comunității școlare,
beneficiarii primari ai învățământului preuniversitar au
următoarele drepturi:
b) dreptul de a învăța în spații adecvate desfășurării
activităților didactice și conexe. Spațiile trebuie să respecte
normele de igienă, de protecție a muncii, de protecție civilă și
de pază contra incendiilor, să fie adaptate particularităților de
vârstă și nevoilor de învățare și numărului de beneficiari primari

Daca am inteles corect raspunsul dumneavoastra incalcarea acestei prevederi din legislatia primara ar insemna abuz in serviciu, avand in vedere ca directoarea scolii incalca dreptul copiilor de mai sus, corect?
Nu este o solutie provizorie. S-a discutat cu conducerea scolii, care nu doreste remedierea situatii decat prin metode care aduc alte incalcari ale normelor mai sus mentionate, pe langa faptul ca directoarea cere ca parintii sa faca cerere pentru incalcarea acestor prevederi, ca sa aiba pe cine da vina.

A fost sesizat ISU, DSP, ISJ, pe langa conducerea scolii. Cu timp de raspuns 30 zile(in care copii se sufoca in clasa, stand cu geamurile si usile deschise la sala - ganditiva 20 de copii intr-o sala 5mx4m), si cu aceeasi lipsa de interes ca la oricare institutie a statului. Nimeni nu respecta legea, si o mana spala pe alta.

Avand in vedere calitatea invatamantului primar de extrem de proasta calitate, si avand in vedere ca copilul se pregateste cu mine acasa, si este mult peste nivelul clasei, nu imi fac griji pentru educatia copilului meu. Mai degraba la scoala are mai mult de pierdut, fiind expusa comportamentului inadecvat al acestor profesori invatatori care ii fac pe copii "grasi", "idioti", etc. Din pacate invatamantul de acasa nu este legal in Romania, altfel l-as prefera, decat sa permit astfel de bataie de joc.

Intrebarea ramane: exista vre-o modalitate legala prin care imi pot tine copilul acasa pana se rezolva situatia clasei, fara repercusiuni asupra mea sau a copilului meu din partea statului?
Buna ziua,

Copilul meu impreuna cu clasa lor au fost mutati intr-o sala de biblioteca la scoala unde stau foarte ingramaditi(culoarele intre banci au maxim 30 de cm) iar copii care stau la geam sau fereastra nu au acces la culoar deloc, trecand prin spatele colegului, unde in unele locuri sunt si 20 cm incluzand scaunul colegului, Asta deoarece a mutat o grupa de gradinita cu program prelungit in structura scolii(cu toate ca sunt structuri detinute de scoala care pot prelua aceasta grupa).

Decizia directorului scolii incalca mai multe prevederi din Ordinul nr. 1456/2020 pentru aprobarea Normelor de igienă din unităţile pentru ocrotirea, educarea, instruirea, odihna şi recreerea copiilor şi tinerilor dar si din Normativ din 2022 privind proiectarea, realizarea şi exploatarea construcţiilor pentru şcoli şi licee - Indicativ NP 010-2022 cum ar fi:
- cubajul de aer per persoana este de 1.3 m3 in loc de 5-8 m3 cum prevede normele de igiena dar si altele
- este imposibil de respectat normele de siguranta de la articolul 4.2.4.2 din NP 010-2022 punand in pericol vietile copiilor in caz de urgenta.

Daca refuz sa imi duc copilul la scoala(sa il pun in pericol) din motivele de mai sus pana se rezolva situatia, as putea fi fortat, sau amendat/pedepsit?

Multumesc
Buna ziua,

Copilul meu impreuna cu clasa lor au fost mutati intr-o sala de biblioteca la scoala unde stau foarte ingramaditi(culoarele intre banci au maxim 30 de cm) iar copii care stau la geam sau fereastra nu au acces la culoar deloc, trecand prin spatele colegului, unde in unele locuri sunt si 20 cm incluzand scaunul colegului, Asta deoarece a mutat o grupa de gradinita cu program prelungit in structura scolii(cu toate ca sunt structuri detinute de scoala care pot prelua aceasta grupa).

Decizia directorului scolii incalca mai multe prevederi din Ordinul nr. 1456/2020 pentru aprobarea Normelor de igienă din unităţile pentru ocrotirea, educarea, instruirea, odihna şi recreerea copiilor şi tinerilor dar si din Normativ din 2022 privind proiectarea, realizarea şi exploatarea construcţiilor pentru şcoli şi licee - Indicativ NP 010-2022 cum ar fi:
- cubajul de aer per persoana este de 1.3 m3 in loc de 5-8 m3 cum prevede normele de igiena dar si altele
- este imposibil de respectat normele de siguranta de la articolul 4.2.4.2 din NP 010-2022 punand in pericol vietile copiilor in caz de urgenta.

Avand in vedere ca mutarea grupei de program prelungit este in sine impotriva Ordinul nr. 1456/2020 art 5 alin 3, si directorul scolii nu vrea sa remedieze situatia, am putea face o plangere penala impotriva directorului?
Ce am gasit ar fi urmatoarele articole:
Abuz in serviciu: Art 297 (1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
Rele tratamente aplicate minorului: Art 197: Punerea în primejdie gravă, prin măsuri sau tratamente de orice fel, a dezvoltării fizice, intelectuale sau morale a minorului, de către părinţi sau de orice persoană în grija căreia se află minorul, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Din pacate directorul scolii are multe cunostinte la primarie si alte institutii ale statului, si nu credem ca DSP sau ISU vor putea impune o remediere a situatie pe baza incalcarii normelor de mai sus.

Multumesc mult.
Sa inteleg din litera k) ca trebuie sa fie scris astfel de beneficii. Ati putea sa imi raspundeti si le celelalte doua intrebari de mai sus? Multumesc frumos.
Buna ziua.

Am inteles ca noul cod al muncii specifica ca angajatorul trebuie sa treaca in CIM si eventualele beneficii salariale pe langa salariul normal.

La compania la care lucrez, se deconteaza in limita la 250 ron pe luna diverse facilitati(gen echipament sportiv, acces la platforme de invatare etc.) Pe fluturasul de salariu astfel de decontari sunt trecute drept prima beneficii neta. La momentul actual beneficiile respective si ce se poate deconta sunt reglementate in ROI. Fapt care permite angajatorului sa schimbe cand doreste ce se poate deconta si inclusiv suma.

Intrebarile mele sunt:
1. Angajatorul este fortat acum de codul muncii sa faca un act aditional la CIM pentru contractele existente sa treaca astfel de beneficii in contract?
2. Daca da, pana cand trebuie sa faca angajatorul astfel de aditionale?
3. In caz ca da, ar trebui sa fie specificat in CIM si care sunt categoriile de cheltuieli pe care le deconteaza si in ce conditii?
Bună ziua,

Problema : revenire din ccc de 2 ani.
Intrebari:
- actele de revenire se pot semna în ziua revenirii?
Mi s-a spus ca din cauza ca revisalul impune sa se facă actele cu 2 zile înainte, nu se poate semna în ziua revenirii
- contractul inițial a fost de munca la domiciliul. Acuma compania vrea sa schimbe cu telemunca plus alte clauze.
Eu nu vreau schimbarea contractului, dar mi s-a spus ca nu pot semna revenirea dacă nu semnez anexa cu schimbări.
Este legal asa ceva?
Cu ce ma pot apară?

Va mulțumesc din suflet!