avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate cri77

Activitate cri77

Buna ziua, ce sume se pot oferi de catre un pfa si ce implica?
Multumesc.
"la un cabinet de avocat" vorbim de cifra de afaceri ,pentru ca ,cum ati spus sunt prestatoare de servicii deci au venit.La determinarea cifrei de afaceri intra orice venit pe baza de factura emisa si incasata.Intrebarea este daca se considera venit si chitantele incasate de la clienti persoane fizice care nu au factura.
La un cabinet avocat ,cifra de afaceri cuprinde si chitante incasate de la clienti fara factura?
Multumesc frumos.
Buna ziua,beneficiaza de marire de la firma de la care a plecat, sa inteleg.
Buna ziua,daca un salariat este detasat la alta firma x, beneficiaza de marirea salariului minim pe economie de la 01.01.2021 de la firma de la care a plecat?
Buna ziua ,am un copil cu probleme,intarziere de limbaj, facem logopedie intensiv.Mi s- a propus sa primesc cei 2% D230,cum ar trebui sa procedez, sa initiez un cont bancar separat,mentionez ca nu am facut certificat de handicap.
Lucrez ca sofer de tir in Suedia.Mi s-a propus sa semnez o procura de imputernicire prin ambasada pentru stabilirea contractului de munca pe Bulgaria.O parte din colegi nu au semnat precizand ca nu avea nr de inreg si redactat in lb engleza.Ce treb sa fac?