Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cifra de afaceri la un cabinet de avocat?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cifra de afaceri la un cabinet de avocat?

La un cabinet avocat ,cifra de afaceri cuprinde si chitante incasate de la clienti fara factura?
george-neagu, moderator
”la un cabinet de avocat” nu vorbim de cifra de afaceri!
Cabinetele de avocat sunt prestatoare de servicii, nu faca afaceri.
Contabilitatea se tine in partida simpla pe baza incasari si cheltuieli, ce au la baza documentele contabile: chitante, facturi.
"la un cabinet de avocat" vorbim de cifra de afaceri ,pentru ca ,cum ati spus sunt prestatoare de servicii deci au venit.La determinarea cifrei de afaceri intra orice venit pe baza de factura emisa si incasata.Intrebarea este daca se considera venit si chitantele incasate de la clienti persoane fizice care nu au factura.