avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate tompop

Activitate tompop

Răspuns la discuția Contor comun gaz
VA multumesc din nou pentru raspuns.Din pacate nu ati raspuns la ceea ce eu am intrebat si anume OBLIGATIVITATEA mea sa fac separatie de gaze pe cheltuiala mea.Contorul se afla afara,pe fatada blocului ,deci cei de la gaze au acces la el.Eu nu vad cine ma poate obliga sa platesc montarea unui contor de gaze doar ptr ca am cine stie ce avantaje sau ptr ca cei de la gaze doresc acest lucru.Intre contor si robinetii de gaze din garsoniera sunt cca 4 metri.daca teava nu corespunde technic nu cred ca este problema mea din moment ce nu eu sunt proprietar pe teava ci asociatia de locatari.Spuneti ca investitia mea ar fi doar in aceasta teava.Administratorul a spus ca trebuie sa merg din usa in usa la toti vecinii mei care au separatie si sa ma milogesc de ei sa-mi aprobe sa ma racordez la teava de gaze care este a lor.Pe bune?Deci investitia mea nu inseamna numai o amarata de teava de 4 metri ci mult mai mult,trebuie inclusiv sa fac pe psihologul cu vecinii caci fiecare trebuie luat in parte si abordat diferit ca sa-l conving.Toate astea ptr ce?Asa au hotarat gazarii?De aceea am pus intrabarea..care este Legea care ma OBLIGA sa fac lucrul acesta?Vreau sa va dau un exemplu: contorul electric a fot scos din garsoniera si montat pe scara blocului impreuna cu toate contoarele vecinilor PE BANII INSTITUTIEI ...Renel,Electrica Muntenia,Engie sau cum se numea la vremea respectiva.De ce cei de la gaze nu fac la fel si ma obliga sa suport eu toate cheltuielile?Daca exista lege care ma obliga,atunci nu mai am ce discuta.Daca aveti cunostinta de aceasta lege Domnule Popa spuneti-mi va rog.Va rog insa sa nu imi mai spuneti ce avantaje am etc etc. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contor comun gaz
Stimate Domnule Popa, Va multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca sunt OBLIGAT (de lege?) sa montez contor individual pe cheltuiala mea ,cu aprobare din partea vecinilor etc.Daca exista aceasta lege de obligativitate imi puteti spune va rog numarul legii,articolul samd? Va multumesc anticipat
Propietar garsoniera am ramas singurul utilizator conectat la contorul de gaz comun pe scara blocului,toti vecinii au separatie de gaze,deci contoare separate. Azi m-a anuntat administratorul de bloc ca cei de la gaze or sa ridice contorul de gaze deoarece si eu sunt obligat sa fac separatie.Este legal acest lucru?Este normal ?Mentionez ca nu locuiesc acolo si nu consum deloc gaze.Multumesc anticipat