Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contor comun gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contor comun gaz

Propietar garsoniera am ramas singurul utilizator conectat la contorul de gaz comun pe scara blocului,toti vecinii au separatie de gaze,deci contoare separate. Azi m-a anuntat administratorul de bloc ca cei de la gaze or sa ridice contorul de gaze deoarece si eu sunt obligat sa fac separatie.Este legal acest lucru?Este normal ?Mentionez ca nu locuiesc acolo si nu consum deloc gaze.Multumesc anticipat
Legal este sa va montati contor individual de gaz.
La intrarea in scara, pe teava comuna de gaze, din care se face separarea pe consumatori cu contor de gaze individual, se monteaza un contor de gaze care inregistreaza consumul total.
Stimate Domnule Popa, Va multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca sunt OBLIGAT (de lege?) sa montez contor individual pe cheltuiala mea ,cu aprobare din partea vecinilor etc.Daca exista aceasta lege de obligativitate imi puteti spune va rog numarul legii,articolul samd? Va multumesc anticipat
Exista un avantaj de necontestat: veti plati exact ce consumati.
In situatia dvs., fiind singurul consumator legat la contorul de gaze (posibil pe un traseu vechi, nu pe cel la care sunt racordati vecinii cu contoare individuale) nu se mai justifica existenta mai multor tevi de distributie gaze. Posibil ca vechea retea sa nu mai indeplineasca conditiile de reautorizare, motiv pentru care firma de gaze a hotarat sa demonteze vechiul contor.
Gasiti informatii aici: [ link extern ]
Contoarele de gaz se monteaza in afara apartamentului, la usa si firma de gaze este proprietar pana dupa contor, inclusiv al contorului de gaz. Lucrarea se executa cu firma de distributie gaze care intocmeste inclusiv proiectul tehnic de racord la reteaua existenta.
Ca urmare, investitia dvs. ar consta numai in teava de dupa contor pana la consumatorul casnic - aragaz si/ sau centrala de apartament.
VA multumesc din nou pentru raspuns.Din pacate nu ati raspuns la ceea ce eu am intrebat si anume OBLIGATIVITATEA mea sa fac separatie de gaze pe cheltuiala mea.Contorul se afla afara,pe fatada blocului ,deci cei de la gaze au acces la el.Eu nu vad cine ma poate obliga sa platesc montarea unui contor de gaze doar ptr ca am cine stie ce avantaje sau ptr ca cei de la gaze doresc acest lucru.Intre contor si robinetii de gaze din garsoniera sunt cca 4 metri.daca teava nu corespunde technic nu cred ca este problema mea din moment ce nu eu sunt proprietar pe teava ci asociatia de locatari.Spuneti ca investitia mea ar fi doar in aceasta teava.Administratorul a spus ca trebuie sa merg din usa in usa la toti vecinii mei care au separatie si sa ma milogesc de ei sa-mi aprobe sa ma racordez la teava de gaze care este a lor.Pe bune?Deci investitia mea nu inseamna numai o amarata de teava de 4 metri ci mult mai mult,trebuie inclusiv sa fac pe psihologul cu vecinii caci fiecare trebuie luat in parte si abordat diferit ca sa-l conving.Toate astea ptr ce?Asa au hotarat gazarii?De aceea am pus intrabarea..care este Legea care ma OBLIGA sa fac lucrul acesta?Vreau sa va dau un exemplu: contorul electric a fot scos din garsoniera si montat pe scara blocului impreuna cu toate contoarele vecinilor PE BANII INSTITUTIEI ...Renel,Electrica Muntenia,Engie sau cum se numea la vremea respectiva.De ce cei de la gaze nu fac la fel si ma obliga sa suport eu toate cheltuielile?Daca exista lege care ma obliga,atunci nu mai am ce discuta.Daca aveti cunostinta de aceasta lege Domnule Popa spuneti-mi va rog.Va rog insa sa nu imi mai spuneti ce avantaje am etc etc. Va multumesc anticipat
Nu cititi cu atentie ceea ce am spus si nici nu ati deschis link-ul extern in care se mentioneaza ceea ce doriti sa aflati, adica obligatia montarii contoarelor individuale.
Dupa cum am mai mentionat, firma de distributie gaze este proprietara tevii pana dupa contor.
Dvs. ati ramas singur legat la un contor - nu stiu de ce (am banuit doar) firma de distributie gaze doreste desfiintarea acestui contor de gaze.
Toti ceilalti vecini sunt legati la o alta teava, dimensionata pentru a prelua debutul de gaz (pe casa scarilor, pana la intrarea in apartamente unde s-au montat contoare individuale). Toti vecinii dvs. au contribuit cu bani la aceasta teava noua, comuna (pentru a prelua consumul total de gaz, pe scara, inclusiv pentru centralele de aprtament), pana unde se ramifica spre apartamente si este normal sa contribuiti si dvs. pentru a va racorda. Este motivul pentru care aveti nevoie de avizul vecinilor.
Asociatia nu a detinut si nu detine in proprietate nicio teava de gaze. Contoarele de gaz sunt in proprietatea firmei de distributie gaze.
Veti ramane fara gaz la un moment dat, in conditiile in care firma de gaze, in urma reviziei tehnice va constata necesitatea inlocuirii vechii tevi si o va suspenda/ taia.
Daca considerati ca puteti sa va racordati fara a contribui cu bani, este dreptul dvs. sa luati legatura cu firma de gaze.